The Witcher Serisi’nin İkinci Kitabı Ön Siparişe Açıldı!

YAZAN M.İhsan Tatari

Kaderin kılıcının iki ucuyla tanışmaya hazırlanın

Lele ley leley, lele… öhöm!... pardon… Son Dilek ile başlayan The Witcher kitapları maceramızın ikinci adımı Kader Kılıcı sadece birkaç saat önce ön siparişe açıldı! Üstelik çok kısa bir süre sonra, 11 Mayıs’ta pençelerimizi hunharca geçirebileceğiz kendisine.

Tıpkı Son Dilek’te olduğu gibi yine kısa öykülerden oluşan bu kitap aynı zamanda serideki şahsi favorilerimdendir. Açılış öyküsünde The Witcher 2’den hatırlayacağınız Yarpen Zigrin’le Geralt’ın tanışmasına şahit olacağız, ardından yüzünüzde hınzır tebessüm bırakan bir macera okuyacaksınız. Tabii bağlantıyı kurabilirseniz (Keh-keh!)

Ama bu kitabın asıl önemi Ciri! Cintra prensesimiz bu kitapta Geralt ile ilk kez tanışacak ve hem serinin devamında büyük rol oynayan hem de üçüncü oyunla nihayete eren olayların fitili ateşlenecek. Ve bir de Essi var tabii. Mavi gözlü, billur sesli ozan… Ah, ah!

Kitabın arka kapak yazısı şöyle:

İngiltere içinTolkien, Amerika için George R. R. Martin neyse Doğu Avrupa içinSapkowski odur. 

Rivyalı Geralt bir Witcher’dır. Daha küçük bir çocukken seçilmiş, eğitilmiş, büyülerle donatılmış ve mutasyon geçirmiş bir canavar avcısı. Acımasız, tekinsiz, karanlık ve canavarlarla dolu bir dünyada yaşar.

Bir Witcher’ın hayatı kolay değildir. Yaptığı iş gereği boğazına kadar pisliğe batıp tüm şehri tehdit eden ölümcül canavarların peşine düşer, denizkızlarını ikna etmeye çalışır. Asıl meselenin ejderhayı öldürmek değil hazinesinin nasıl paylaşılacağı olan bir maceraya gönülsüzce katılmak, insanların mı yoksa kadim türlerin mi daha büyük canavarlar olduğuna karar vermek zorunda kalır. Sihirbazlar, prensler, canavarlar, derebeyleri,rahipler, ozanlar ve her türden canavar bu topraklarda yaşar, hayatta kalmak için savaşır, sever ve nefret eder. Hepsinin arasında ise Rivyalı Geralt tek başına yürür.

“Mieville ve Neil Gaiman gibi Sapkowski de eskiyi alıp yeniliyor… Fantastik türde taze bir açılım.”
– Foundation 

“Bu kitabı gerçekten, gerçekten çok beğendim… Sapkowski’nin dünyasındaki hiçbir karakter siyah-beyaz değil. Geralt ve canavarlar dâhil herkes grinin bir tonu.”
– The Deckled Edge 

“Dünyadan bıkmışlığı ve sayısız savaşta geliştirilmiş güçleri, Geralt’ı böylesine ilginç bir karakter yapıyor.”
– Edge 

Kader Kılıcı’nın çevirisi ve editörlüğü tıpkı ilk kitapta olduğu gibi Regaip Minareci ve Kemal Küçükgedik ikilisine ait. n11 üzerinden ön siparişe açılan kitaba buradan ulaşabilirsiniz. Kitapla ilgili tartışmalara katılmak isteyenleri de forumumuza alalım.

İLGİLİ BÖLÜMLER