YAZAN Alp Pektaş

Adrenalinle yüklenip, robotlarla kapışacağız

Bayonetta'nın son güncellemesiyle eklenen Vanquish ikonu ve SEGA'nın attığı son tweet ile birlikte heyecanımız artmıştı. SEGA daha fazla bekletmeden müjdeli haberi verdi. PlatinumGames'in bir diğer adrenalin yüklü oyunu Vanquish, PC'ye geliyor.

Sizlere oyunun konusundan bahsedeyim. Yakın bir gelecekte nüfusun aşırı artması ve enerji kaynaklarının tükenmeye başlaması üzere ABD, güneş enerjisinden faydalanmak için Providence adlı bir uzay istasyonunu uzaya fırlatır. Ancak Order of the Russian Star adlı bir askeri birlik darbe yaparak Rusya Federasyonu'nun yönetimine el koyar. Ardından Providence'ı ele geçirip istasyonunu güneş enerjisini kullanarak San Francisco şehrini yok ederler. Order of the Russian Star'ın lideri Victor Zaitsev, ABD'ye ultimatomda bulunur. Teslim olmadıkları takdirde New York'a saldıracaklardır. Amerikan başkanı Elizabeth Winters duruma el koymak için savaş gazisi yarbay Robert Burns'ü Bravo Company adlı özel görev kuvvetinin başına atar. Oyunda bu kuvvetin bir parçası olan DARPA (Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı) ajanı Sam Gideon'ı yönetiyoruz. Robotlarla ve bizim gibi gelişmiş zırhlı savaşçılarla savaşacağız.

Döneminin en iyi aksiyon oyunlarından biri olan Vanquish'in yönetmenliğini Resident Evil ile tanınan Shinji Mikami üstlenmişti. Görsel tarzı ve türe kattıklarıyla bolca övülen oyunun yenilenmiş sürümünde Bayonetta'da olduğu gibi yüksek çözünürlük, 60 fps, klavye-fare desteği olacak. Vanquish düşündüğümüzden de yakın bir tarihte, 25 Mayıs'ta PC'ye çıkışını yapacak.