YAZAN Baran Köse

Ya tutarsa değil, tutmalı!

Wonder Woman'ın vizyona girmesine oldukça kısa bir süre kaldı. Arka arkaya yayımlanan fragmanlar ve televizyon spotları heyecanı doruğa taşıyor. Şu ana kadar sinematik evren karnesi pek de başarılı olmayan DC ve Warner Bros. için Wonder Woman filmi bir kurtuluş olabilecek mi? Herkesin hemfikir olabileceği iyi bir film izleyecek miyiz?

Wonder Woman'a gelmeden önce DC'nin ne düşündüğüne bakmak gerekiyor aslında. Gerek Batman v Superman gerekse de Suicide Squad filmi için inanılmaz PR çalışmaları yapıldı. İki film vizyona girmeden önce gerçekten her yerdeydiler. Wonder Woman ise biraz daha düşük profil şeklinde ilerliyor. Bir Snapchat filtresi ya da filmin kendine has bir hashtag'i bile çıkmadı! Belki Warner Bros. ve DC daha önce ağızları yandığı için bu kadar büyük bir pazarlamaya girmediler, bilemiyoruz. Fakat şu ana kadar film tamamen fragmanların etkisi ile beklenir hale geldi. Sosyal medyanın en efektif olduğu günlerde, her şeyin anında milyonlarca kişi ile paylaşıldığı zamanlarda başarılı olması elzem olan bir film için neden büyük bir reklam projesi yapılmıyor merak konusu. Başarılı olursa açacağı kapının büyüklüğünü anlatmaya kalksak apayrı bir yazı yazmamız gerekir. Dünyanın ilk kadın süper kahramanı olan Wonder Woman popüler kültürde oldukça önemli bir yere sahip. Güçlü kadın dendiğinde akla ilk gelen isim. Süper kahraman filmlerinde kadın karakterlerin genelde sönük kaldığı ve filmin ana karakterine potansiyel ilişki olarak gösterildiği (evet Black Widow sana sesleniyorum) bir ortamda Wonder Woman güneş gibi doğacaktır. Ve bununla beraber bir çok kadın kahramanın filmlerine yol açacak, diğer çizgi roman kahramanlarının da beyaz perdeye geçişini kolaylaştıracaktır. Harley Quinn, Black Canary, Zatanna, Question, Supergirl, Huntress, Power Girl gibi efsanevi isimlerin filmlerinin çekilme ihtimali tamamen Wonder Woman'ın başarısına bağlı.

>Wonder Woman'ın Son Fragmanı Yine Yakıyor!

Peki DC ve Warner Bros. neden reklam ve pazarlamaya beklediğimiz önemi göstermiyor? Açıkçası benim düşüncem arkasına sığınacakları bir bahaneye sahip olmaları. Bütün pazar araştırmaları gösteriyor ki erkek başrolün olduğu filmler kadın başrolün olduğu filmlerden daha yüksek gişe yapıyor. Elbette bir sürü istisna mevcut elimizde fakat özellikle süper kahramanlar söz konusu olduğunda Black Widow örneğinde olduğu gibi risk almayı sevmiyor stüdyolar. Eğer filmin gişesi beklenenden düşük olursa açıkçası ben Warner Bros.'un bu bahaneye sığınacağını düşünüyorum. Halbuki bizim tek istediğimiz iyi bir film izlemek, gerekirse patates rol alsın hiçbir önemi yok.

Filmin iyi olma ihtimali konusu hazır açılmışken oradan devam edelim. Wonder Woman'ın diğer süper kaharamanlara göre en büyük artısı çok sağlam bir geçmişe sahip olması. Köklerini Yunan mitolojisinin en diplerine kadar ilerleyen bir karakter. Köken hikayeleri her süper kahraman filminin belalısıdır çünkü insanlar hem karakteri tanımak hem de bir an önce aksiyona geçmek isterler. Wonder Woman'ın köken hikayesini daha önce hiç izlemedik. Bruce Wayne'in ailesinin öldürülmesi ya da Peter Parker'ın amcası gibi sürekli gözümüzün önünde olan bir hikaye değil. Eğer film Yunan mitolojisini iyi değerlendirirse ve bizlere güzel bir köken sunabilirse sıkılmadan, gözümüzü kırpmadan o sahneleri izleyebiliriz. Zaten filmin baş kötüsü savaş tanrısı Ares ve onun 1. Dünya Savaşı'na olan etkisi üzerinden ilerleyecek bütün hikaye. Yunan mitolojisinin karakterleri filmin her anında olacaklar. En büyük korkum Amazon Prensesi ile modern dünyanın bir araya geldiği anların abartılıp filmin büyük bir bölümünü kaplaması. 1. Dünya Savaşı döneminde kadının rolü ve yeri hepimizin malumu. Eğer çok fazla "sen elinin hamuru ile karışma" tarzı diyaloglar ve sahneler izlersek filmin dinamiği ve bizim seyir zevkimiz bozulabilir. Filmin kaynak olarak kullanılan materyallere sadık kalması bu problemi çözecektir. Wonder Woman'ın köken ve Yunan mitolojisi hikayeleri bugüne kadar Grant Morrison, Greg Rucka, Paul Dini, George Perez gibi dünyanın en iyi çizgi roman yazarları listesinde zirveyi zorlayacak isimler tarafından onlarca kez yazıldı. Ellerinde oldukça sağlam kaynaklar var. Hatta şu an Rebirth ile Greg Rucka yepyeni bir köken hikayesi yazıyor ve Steve Trevor ile olan maceralarını anlatıyor. Sadece o hikayeyi beyaz perdeye taşısalar Oscar'a aday olur desem abartmış olmam. Zaten fragmanlardan görebildiğimiz kadarı ile oldukça paralel ilerliyor çizgi roman ve film.

DC'nin beklentileri düşük tutup bizleri iyi bir film ile karşılaştırma stratejisi tutarsa ve Wonder Woman beğenilirse DC'nin kurtuluşu olmaz. Fakat DC'ye çok büyük bir adım attırır ve bir sonraki çizgi roman filmlerinde, DC ya da Marvel fark etmez, kadın kahramanların hikaye içerisindeki rollerini değiştirebilir. 

İLGİLİ BÖLÜMLER