YAZAN Yasin Madyb İlgün

Aman dikkat bu virüs bir kere bilgisayarınıza girerse dosyalarınıza veda etmeniz gerekebilir!

 Geçtiğimiz cuma, dünya çapında pek çok kamu kuruluşu ve devlet dairesinin otomasyon sistemlerine sızan ve onları kilitleyen Wana Crypt0r isimli virüs büyük bir hızla yayılıyor ve şu ana kadar durdurulamadı.

İşin en kötü yanı ise virüs tüm dünya çapında çılgınlar gibi yayılıyor, en güvenli ve bilindik siteler, devlet hizmetlerini aldığımız siteler ve hastanelerden tutun da polislerin kullandıkları sistemlere kadar pek çok web sitesine sızdı şu ana kadar. Hatta İngiltere'de bazı hastaneler hasta kaydı alamadıkları için bir süre hizmet bile veremediler. Virüsün tek amacı ise dosyalarınızı kırılması güç bir algoritma ile şifreleyip sizden haraç alarak bu dosyaları geri açmak üzerine. Yani net bir şekilde siber terörizm. Mantıklı bir amacı yok, zira sağlık hizmetlerine kadar seçici olmayan bir şekilde yayılıyor. 

Üstelik ödeme yapmak için de sadece yedi günümüz var, aksi takdirde dosyalarınıza bir daha ulaşamıyoruzsunuz bile. Virüsün ABD tabanlı ortaya çıktığı ve NSA'in (Ulusal Güvenlik Ajansı) bıraktığı bir açık kapıyı kullandığı iddia ediliyor, ancak bunu kanıtlayan verilerden ziyade ortalıkta sadece iddialar var. 

Bu sebeple anti-virüs yazılımlarınızı en güncel hale getirip, Windows duvarınızı da sonuna kadar açmanız ve tabii ki kullandığınız işletim sisteminin tüm güncellemelerini resmi kaynaklarından yapmanızı öneriyoruz. Özellikle ağ paylaşımı yapıyorsanız aman dikkat, virüs bir bilgisayara sızarsa tüm ağa sızabilir ve korkunç miktarda veri kaybına uğrayabilirsiniz.

Ülkemizde virüsün devlet sitelerine girmemesi ve kullanıcılara yayılmaması için BTK'nın siber saldırılara karşı savunmadan sorumlu çalışanları yoğun mesai harcıyor. Umarız başarılı olurlar da bu büyük sıkıntıyı hizmetlerde sıkıntısız bir şekilde atlatırız. Vatandaşlarımızın özellikle sağlık hizmetlerini alamaması üzücü bir durum olur. 

WanaCrypt0r'un şifreleme algoritmasını çözmek için uğraşan pek çok anti-hacking grubu da bulunuyor, ancak virüs yazılımının algoritmasını kendi kendine güncellediği belirtilmiş. Yani eğer virüse yakalanırsak ve kesin çözüm bir hafta içerisinde çıkmazsa (ya da çıkmadıysa) şifrelenmiş verilerimize tamamen veda etmek zorunda kalabiliriz. 

Gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz Oyungezerler, bizi takipte kalın. 

İLGİLİ BÖLÜMLER