Sega, Eski Serilerini Yeniden Canlandırmayı Planlıyor

YAZAN Eser Güven

Arcade klasikleri yeniden diriltilse hiç de fena olmaz

Mali yılın sona ermesinin ardından firmalar yatırımcılarına durum raporu vermeye devam ediyorlar ve bunun son örneği de Sega'dan geldi. Sega hazırladığı "2020'ye Giden Yol" isimli sunum ile bundan sonra izleyeceği yol hakkında ilginç açıklamalarda bulundu.

Buna göre firma bundan sonra yayınlayacağı oyunları daha dikkatli seçmeye karar vermiş gibi görünüyor. Artık odak "orta seviyede hit oyunlar" değil "büyük hit oyunlar" yayınlamak olacak ve gelecek vaat eden oyunlar yüklü biçimde reklam desteğiyle ön plana çıkarılacak. Dolayısıyla firma ilerisi için cihaz-odaklı değil de seri-odaklı bir yapılanmaya gidecek gibi görünüyor. Yayınlanan belgede bunun için "tanınmış serilerin yeniden canlandırılması, varolan serilerin verimli biçimde kullanılması, yeni seriler yaratılması" gibi çözümler öne sürülmüş.

Ayrıca en önemli noktalardan biri de artık büyük isimli oyunların birden çok platformda (PC ve konsollara ek olarak mümkünse mobilde de) yayınlanacak ve Avrupa, Amerika ve Asya'da aynı anda piyasaya sürülecek olması. Örneğin bir SEGA iştiraki olan Atlus'un Persona 5'ini biz Avrupalı oyuncular Nisan ayında oynamaya başlayabilmiştik, ama oyun aslında Japonya'da 2016 Eylül ayında yayınlanmıştı. Artık bu durum değişecek.

SEGA'nın yaptığı sunumda "kutulu oyun alanında" en ön plana çıkardığı unsur "tanınmış, eski serilerin yeniden canlandırılması" olarak belirtilmiş. Peki SEGA hangi serilerden bahsediyor? Bu sunumla ilgili 7-8 farklı kaynaktan haber okumama rağmen hiçbirinde serilerle ilgili bir yorum yapılmamış ve tüm haberler de ağız birliği yapılmışçasına "sizce hangi seriler diriltilecek, yorumlarınızı bekliyoruz" şeklinde bitirilmiş. Tabi biz de sizin yorumlarınızı merak ediyoruz, ama hatırlatma olması açısından öncesinde hızlıca SEGA'nın yayınlamış olduğu serilere bir göz atmak istedim. Buna göre son oyununun yayınlanmasının üzerinden en az 3 sene geçen ve nispeten önemli olduğunu düşündüğüm isimler şunlar oldu: Alex Kidd, Company of Heroes, Condemned, The House of the Dead, Jurassic Park, NHL 2K, Sega Worldwide Soccer, Streets of Rage ve Virtua Fighter. Bakalım aralarından tutturabildiğimiz olacak mı? 

İLGİLİ BÖLÜMLER