YAZAN Yasin Madyb İlgün

Aman dikkat bir kere paçayı kaptırırsanız işiniz iş!

 Son birkaç gündür Wana Crypt0r 2.0 adını sık sık duyuyor, ama ne olduğunu bilmiyorsanız hemen öğrenmeniz gerekli. Dünya çapında, yaklaşık 150 ülkede ortalığı kasıp kavuran bu virüs yüzünden tüm dosyalarınızı kaybetme riskiniz var.

Windows işletim sistemlerindeki bir açıktan faydalanarak PC'nize sızan virüs, dosyalarınızı şifreliyor ve sizden Bitcoin ile yaklaşık 300 dolarlık bir ödeme yapmanızı istiyor. Eğer ödemeyi üç gün içerisinde yapmazsanız fiyat 600 dolara çıkıyor ve bir hafta sonunda dosyalarınızın tamamını bozuyor ve tüm verilerinize veda etmek zorunda kalıyorsunuz. Şu ana kadar İngiltere'de pek çok büyük hastane, itfaiye, İspanya'nın e-devlet sistemi ve milyonlarca vatandaşı, Fransa ve Almanya ve daha pek çok ülkede büyük kurbanlar verildi. Ülkemizde de forumlarda ve internet sitelerinde pek çok insan bu virüsün kurbanı olduğunu söylüyor.

Tabii ki bilgisayarınıza temiz bir format atarak bu virüsten kurtulabilirsiniz, ancak dosyalarınızı geri elde etme şansınız haliyle ortadan kalkıyor. 

Peki Wana Crypt0r'a karşı ne gibi önlemler alabiliriz, neler yapabiliriz diyorsanız minik bir rehber hazırladık.

> Wana Crypt0r Virüsü Tüm Dünyayı Felç Bıraktı

Virüsten korunmanın en temel yolu işletim sisteminizi son güncellemesinde kullanmak. Zira Windows, kısa sürede bu açığı kapadı ve güncel işletim sistemleri şu an için güvende gibi gözüküyor. Biz bir deneme sürümü yaptık ve güncel Windows 10 sürümümüze giremedi sevgili virüsümüz. Virüsün en büyük kurbanları arasında ise Windows 8, 8.1 ve eski Windows sürümleri yer alıyor. Windows 10'un en güncel sürümü ise şu an için oldukça güvenli gözüküyor. 

Bir diğer korunma yöntemi ise lisanslı anti-virüs yazılımlarınızı güncellemek. Onlar da bu saldırıların ardından pek çok güncelleme yayımladılar ve Wana Crypt0r 2.0'a karşı daha hazır bir haldeler. Tabii ki açabileceğiniz tüm koruma duvarlarını da şu an için açık tutmanız da fayda var.

Virüsün kullandığı açığı durdurmak için Windows 10 / SMB 1.0'ı kapatabilirsiniz. Burada minik ve detaylı bir rehber mevcut. 

Eğer virüse yakalanırsanız şu an için geçmiş olsun demekten başka bir çare yok. Algoritmanın kendisini sürekli olarak yenilediği belirtilmiş. 

Son olarak lütfen bu süre içerisinde bilmediğiniz sitelere girmeyin ve tanımadığınız kişilerden gelen mesajları ve e-postaları açmayın.

Eğer imkanınız varsa Windows 10'a geçiş yapın ve son güncellemeyi yükleyin. Zira Wana Crypt0r 2.0'ın pek şakası yok, koskoca ülkelerin sağlık sistemlerini, itfaiye ve polis otomasyonlarını iptal etmeyi başardı (kısa süreliğine de olsa). 

Virüsün yeni sürümlerinin piyasada dolaştığı ve Windows 10'un son güncellemesinin bile başarılı olmadığı da söyleniyor, ancak şu ana kadar bu veriyi kanıtlayan bir paylaşım yapılmadı. Windows'un aktif olarak bu virüs ile bir savaş içerisinde olduğunun da altını çizelim. Yeni bir güncelleme daha yolda diye duyuru yaptılar. 

Virüsün Almanya'da tren ve otobüs seferlerinin bazılarının iptal edilmesine sebep olduğunu, meydanlardaki elektronik reklam panolarını da ele geçirdiğini hatırlatalım!

İLGİLİ BÖLÜMLER