Otistik Çocuğu İçin İşinden Ayrılan Baba Ona Özel Minecraft Sunucusu Kurdu

YAZAN Nurettin Tan

Yılın babası, adamın sözlükteki anlamı, adamın dört harfi.

Baba olmak gerçekten çok garip bir duygu. Kızım doğmadan evvel hayatta kendimden başka önemli bir şey olamaz diye düşünürken Viktoria'nın dünyaya gelmesi ile benim de dünyam alt üst oldu. Konu çocuğunuz olduğunda hayata dair bakış açınız yeni bir boyut kazanıyor, her şeyi gözünüzü kırpmadan gerçekleştirebileceğiniz sevgiyle beslenen bir fedakarlık duygusu. Oğullarından biri otistik olan Stuart Duncan da böyle hissediyor olmalıydı ki oğlu için işini bıraktı ve Autcraft adlı bir Minecraft sunucusunun başına geçti.

Autcraft'ın kuralları çok basit; kimseyi aşağılama ya da dayılanma, çalma ve ortalığı yaygaraya verme. Sunucuda çalışan bir kaç modöratörle beraber eski bir Web Tasarımcı olan Duncan sorusu olan herkese neredeyse anında cevap verecek kadar konuyla ilgili. Bir yandan çalışıp bir yandan sunucu ile ilgilenmenin zor olduğunu söyleyen Duncan, "İlk iki yıl haftada en az iki intihara meyilli çocuk ile konuşuyordum. Nihayetinde işim bundan etkilendi, işimin başında iken patrona bir yandan şu çocuğa cevap vermem lazım diyordum." Nihayetinde işini komple bırakmak zorunda kalmış.

Peki "Bu adam nasıl geçiniyor?" derseniz elbette şu an asıl işinden daha az para kazanıyor. Patreon'daki 131 destekçisi sayesinde eline ayda 1557$ geçtiğini söylüyor. Paypal'dan bağışları kabul ediyor ya da teleport'un geri sayımını iptal eden basit oyun içi özellikleri çok ucuza satıyor. Autcraft'ın amacı bu özel çocukları kendilerini yabancı hissetmeyecekleri bir ortamda toplayıp onları mutlu etmek.

Sunucuda Alice Harikalar Diyarı ya da gökyüzünde koca bir uzay gemisi var. Ayrıca "Zorbalık Tahtası" dedikleri yere de maruz kaldıkları dayılanma tecrübelerini ve bunlarla nasıl başa çıktıklarını anlattıkları bir bölüm dahi bulunuyor. Sunucuya girdiğiniz anda ise diğer oyuncuların sıcak bir ortamda sizi karşılayıp hediyeler vererek yardımcı olması ise gerçekten insanın kalbini ısıtan bir özellik.

Oğlunun otistik olduğunu anladığı zamandan beri ilgisini sakınmayan baba, oğlunun Mario Kart oynarken bilgisayarı rahatlıkla yendiğini görünce ona bir gamepad hediye etmiş. Ve bundan sonra da oğulları ile beraber düzenli olarak Minecraft oynama geceleri düzenlemiş. "Minecraft'ın en önemli özelliği sistemin size belirlenmiş kurallarla yaratıcı olma şansı vermesi. Oğlum önceden tahmin edebildiği sistemlerle iyi ilişki kuruyor. Ama hayatın kendisi gibi önceden tahmin edemediği olaylar onu çok korkutuyor. Minecraft'ta odununuzu, taşınızı ve kazmanızı alıp yaratıcı olmak için yola çıkıyorsunuz. Kimse size koridordan koşmanız için bağırmıyor, görev yüklemiyor. Özgürsünüz," diyor. Oğlu daha erken yaşlardayken kelime hazinesinin ve kendini ifade şekillerinin çok kısıtlı olduğunu ve nedense Lego'dan ve resim çizmekten çok sıkıldığını belirtiyor Duncan. Fakat nasıl olduysa Minecraft ile bağ kuran çocuk oyun oynarken anında nasıl bir ev kuracağını çözmüş. Kelime hazinesi ise 10 civarında iken "Obsidian" diyecek kadar zenginleşmiş. 

Oğlu Minecraft'ı Xbox One'da oynuyor ve baba Duncan'a göre bu çok daha güvenli. Çünkü çocuğu PC'nin chat sunucusunun aksine sadece arkadaş listesinde olan kişilerle ilişki kuruyor. Autcraft'ta oynayan ve kendine güveni gelen oyuncularının bazen başka sunuculara gittiğini ama çoğunlukla üzülerek ve ağlayarak geri geldiklerini belirtiyor. Neden? Çünkü zorbalık ve kabadayılık...

Her isteyen bu sunucuya giremiyor. Duncan sunucuya katılma isteklerini yakından izliyor çünkü sunucunun troll'lerden uzak sadece otistik çocuklar için bir sığınak olmasını istiyor. 

Aslında bu haberi uzattıkça uzatmak istiyorum. Çünkü eminim bir yerlerde bu güzel ve özel çocuklara ebeveynlik yapan, Minecraft'ı çocuklarına tanıtmayı aklına getirmemiş anneler ve babalar vardır. Haberi buraya kadar okuduysanız sizden gerçekten kalbimin derinliklerinden dileyerek bu haberi paylaşmanızı istiyorum. Belki sizin paylaşımınız sonucu şanslı bir çocuk Minecraft ile (Autcraft olmasa da en azından offline) tanışma fırsatı  bulur.

 

 

 

İLGİLİ BÖLÜMLER