Eidos Montreal'in Patronu, Yeni Thief Söylentisine Kızmış Sanki

YAZAN Eser Güven

Thief 5: Bir Yılan Hikayesi

Geçen haftanın en ilginç haberlerinden biri yeni Thief filmi üzerinde çalışan Straight Up Films firmasının yeni bir Thief oyunuyla ilgili de yorumda bulunmasıydı. Firma filmleriyle ilgili basın bülteninde "tüm zamanların en iyi oyunlardan biri olarak gösterilen Thief'in beşinci oyunu da geliştirilme aşamasında ve bu film uyarlamasıyla birlikte piyasaya sürülecek" gibi pek de yoruma gerek bırakmayan bir cümle kullanmışlardı.

Konuyla ilgili yorumu sorulan Square Enix (ki kendileri 2014 yılındaki yeni Thief faciasının yayıncısı oluyor) bu açıklamayı yalanlamadı ve bunun yerine "şu anda açıklayabileceğimiz bir şey bulunmuyor" cevabını vermekle yetindi. Bu da aslında kulağa açık kapı gibi geliyor, değil mi?

Ama işte Eidos Montreal stüdyosunun patronu David Anfossi bu konuda esprili de olsa biraz daha sert bir çıkış yapmayı tercih etti ve şöyle bir tweet attı:

"Anlaşılan Thief 5'i geliştiriyormuşuz. İsmi de bulduğumuza göre... Geriye sadece ekip kurmak, bütçe ayarlamak... Unutun gitsin!"

Yani ne demek istediniz ki sayın Anfossi? Yalanlıyor musunuz, yoksa çaktırmadan mesaj mı veriyorsunuz tam anlaşılmıyor. Ortada böyle bir oyun var ama başka bir stüdyo tarafından mı geliştiriliyor? "Unutun gitsin" derken "pek kurcalamayın bu konuyu" mu demek istiyorsunuz? Yoksa "Thief'i artık unutun, yeni bir oyun olmayacak" anlamında mı söylediniz?

Ortada gerçekten de böyle bir oyun yoksa Straight Up Films'in neyin uyarlamasını yapıyor acaba, onu da çok merak ediyorum.