G.R.R Martin'den Game of Thrones Yan Dizileri Hakkında Sürpriz Açıklamalar

YAZAN Nurettin Tan

Dizi sayısı 5'e çıktı, var mı arttıran?

Martin babamız sazı eline aldı ve ciddi açıklamalar yaptı. Sırasıyla gideyim ilk iyi haber Game of Thrones'in yan (ya da yancı) dizilerinin dört tane olmayacağı. Elbette şimdi bunun nesi iyi diyeceksiniz. Martin'in yalancısıyız kendisi beş! dizi çekileceğini söylüyor. Dizilerin hepsi dünyanın geçmişini anlatacak ve asıl dizideki hiçbir karakteri içermeyecek.

Ben buradan şunu anlıyorum dünyanın geçmişi ele alınacağı için Martin'in senaryolardaki ağırlığı fazla olacak (metafor yaptım). Sanmıyorum ki gözbebeği eserine başkalarının çok müdahale etmesine izin versin. Zaten kendisi de bütün dizilere karışacağını belirtirken yan dizi yani "spinoff" terimini doğru bulmadığını söylüyor.

"Özellikle "yan dizi" terimini hiç sevmiyorum çünkü çalıştığımız yeni projelere gerçekten uymadığını düşünüyorum. Burada Buz ve Ateşin Şarkısı için yarattığım dünyada, Westeros'un ikinci evreni ve o dünyanın ötesinde geçen yeni bir dizi hikayeden bahsediyorum. Bu gayet büyük bir dünya ve 50'lerin Naked City'sinde 8 milyondan fazla hikaye olduğunu düşünürseniz binlerce yılı yazılmış koca bir tarihi olan dünyadaki hikaye sayısını düşünün (Nuret: Azmettim Naked City neymiş buldum. 1958'den 1963'e kadar ABC'de oynamış bir polis dramasıymış. "Bu şehirde sekiz milyon hikaye var ve bu da onlardan biri" diye başlıyormış. Martin buna gönderme yapıyor). Yeni şovlardan hiçbiri bildiğimiz klasik anlamda GoT'dan fırlamıyor (spinoff terimine gönderme). Üzerinde konuştuğumuz her konsept GoT'un geçmişi üzerine odaklanmış durumda o yüzden geleceği anlatmayacak. Hatta bazıları Westeros'ta bile geçmeyecek. O yüzden "prequel" ya da "spinoff" gibi terimler yerine onları "varis diziler" terimiyle çağırmayı tercih ediyorum."

Martin burada haklı çünkü bir dizi spinoff ya da prequel ise ana hikayaye ilintili karakterlere ya da olaylara bağlı kalarak yönünü bulur. Asıl şovda gördüğünüz hiçbir karakter olmayacak ve bazıları Westeros'ta dahi geçmeyecek demesi kendi ürettiği "varis dizi" tanımına gayet uyuyor. Bundan önceki haberlerimizde ise Martin'in sadece iki dizinin yazarları ile birlikte çalışacağını yazmıştık. Ama görünen o ki yazar kendi ağzından her diziye elinin hamurunu atacağını belirtiyor. Martin ilk ağızdan haberlerin asılsız olduğunu bütün yazarlarla temasta olduğunu kendisini ziyarete gelerek fikir alışverişi yaptıklarını ve hepsinin harika yetenekler olduğunu söylüyor. Ziyaretlerinden sonra (yiyip, içmişler oraları atlıyorum) telefon ve e-postalar ile halen görüştüklerini ve diziler hakkında fikir ürettiklerini belirtiyor.

Ve en son ve güzel haber; Martin halen altıncı kitap üzerinde çalışıyormuş. Üçüncü sayfasında falan herhalde...

İLGİLİ BÖLÜMLER