Google'ın I/O 2017 Konferansında Açıkladığı 10 Büyük Yenilik

YAZAN Eser Güven

Google yine büyük yeniliklerle karşımızda

Google 17 Mayıs'ta yıllık geliştiriciler konferansını düzenledi ve I/O 2017 ismindeki bu konferansta Google CEO'su Sundar Pichai bir yandan Google'ın elde ettiği başarıları özetledi (Android'in şu an 2 milyardan fazla cihazda kurulu olduğunu biliyor muydunuz mesela?), diğer yandan yaşamımızı gerçekten de kolaylaştıracak harika yeniliklerden bahsetti.

Bunlar arasında özellikle son kullanıcıyı hedef alan yenilikler de var, geliştiricilere fayda sağlayacak yeni özellikler de. Konferansı yakından takip eden BusinessInsider dergisi konferans sırasında açıklanan tüm özellikleri bir araya toplamış, biz de özellikle son kullanıcıya hitap ettiğini düşündüğümüz yenilikleri sizlerle paylaşmak istedik.  İşte lafı fazla uzatmadan Google'ın I/O 2017 Konferansında Açıkladığı 10 Büyük Yenilik:

1. Akıllı Yanıtlama

Google, Android ve iOS'ta Gmail kullanan 1 milyardan fazla kullanıcıya kademe kademe "Smart Reply" ismindeki Akıllı Yanıtlama özelliğini sunmaya başladı. Google'ın yapay zekasının yazılanları ve konuşulanları öğrenerek kendini geliştirdiğini zaten biliyorduk. Bu özellik de yine Google'ın öğrenme yeteneğini kullanarak size gönderilen postalara otomatik olarak cevap yazabilmenizi sağlayacak. Bu biraz telefonlarda arama geldiğinde "şu an meşgulüm" diye mesaj göndermeye benziyor ama burada çıkan seçenekler hem postanın içeriğiyle, hem de sizin normalde verdiğiniz cevap tarzıyla alakalı olacak.

 

2. Google Lens

Google Lens gerçek dünyadaki nesneleri tanıyarak size bunlarla ilgili seçenekler sunacak bir teknoloji. Örneğin telefonunuzu yolda yürürken bir lokantaya doğru tuttuğunuz zaman o lokanta hakkında bilgiler karşınıza gelecek; ya da modeminizin wireless şifresini mi unuttunuz, telefonununuzu modeminize doğrulttuğunuz anda gerekli bilgiyi ekranınızda göreceksiniz. Pinterest'in de Pinterest Lens isminde benzer bir uygulaması var, ama Lens ayrı bir uygulama değil. Google Photos, Keep vs gibi tüm Google uygulamalarına entegre edilecek ve bunlarla birlikte çalışacak bir teknoloji.

 

3. Otomatik Çizim

Bundan birkaç hafta önce bu yapay zeka deneyi ile ilgili bir araç yayınlanmıştı, Google bunu yaygınlaştırmak istiyor. Mesajlaşırken karşınıza çıkan "bunu mu demek istediniz?" olayının resimlere uyarlanmış hali diyebiliriz Autodraw için. Mesela tavşan çizmeye çalışıyorsunuz ama tam olarak beceremiyorsunuz, Google size "alın size tavşan" diyerek çiziminizi düzeltiveriyor. Siz çizim yaparken bir yandan da üst tarafta çiziyor olabileceğinizi düşündüğü nesneleri gösteriyor Google. Pichai "bununla artık ben bile resim çizebilirim" diyerek espri yapmayı da ihmal etmemiş. Bu deneyin çalışır durumdaki halini https://www.autodraw.com/ adresinden siz de deneyebilirsiniz. Gerçekten de çok ilginç sonuçlar veriyor.