YAZAN Eser Güven

Battle.net artık Blizzard oyunlarına özel değil

İşte beklenmedik gelişme diye buna denir sevgili Oyungezerler. Blizzard Destiny 2'nin sunucu altyapısı olarak Battle.net'i kullanacağını "sevdiğiniz Blizzard oyunlarının yanında yeni bir isim göreceksiniz, sakın şaşırmayın" diyerek oyunculara duyurdu. Buna göre Blizzard Entertainment, Destiny 2'nin PC versiyonunu desteklemek üzere Bungie ve Activision ile işbirliği yapacakmış. E zaten firmanın ismi aslında Activision Blizzard, dolayısıyla Destiny 2 zaten onların da dediği gibi "kardeş oyun". Yine de Battle.net'in diğer oyunlara da açılıyor olması bundan sonra ne olacak sorusunu da beraberinde getiriyor.

Açıklamaya göre Destiny 2 Battle.net'i kullandığı için Bungie'deki geliştiriciler enerjilerini ve kaynaklarını ağ altyapısını dert etmeden oyunun kendisine yönlendirebilecekler. Destiny 2 oyuncular da Battle.net'in sunduğu tüm sosyal imkanları kullanabilecek, mesela o anda herhangi bir Blizzard oyununu oynamakta olan arkadaşlarını görüp mesaj atabilecek veya oyunlarını doğrudan Facebook üzerinden yayınlayabilecekler.

Bu entegrasyonun en ilgi çekici kısımlarından biri de Blizzard hesaplarındaki paraların Destiny 2 için de kullanılabilecek olması. Bakın bu şu bakımdan önem taşıyor. Blizzard ilk başta World of Warcraft için de hoş bir sistem kurmuştu, buna göre oyundaki altınlarını Blizzard oyunları için kullanmak isteyenler oyunda WoW Token satın alıp, satabiliyorlardı. Fiyatlar gayet uygundu, çünkü WoW Token ile oyuncular 30 günlük oyun süresine para vermek yerine altın harcayabiliyorlardı; altınlarını gerçek paraya çevirmek isteyenler de bu sayede cüzdanlarına ek katkıda bulunabiliyordu. Sonra işler değişti, çünkü Blizzard "hesabınızdaki parayı Blizzard mağazasında da kullanabilirsiniz" dedi ve bir anda Token fiyatları tavan yaptı. Şimdi işin içine bir de Destiny 2 ve onun oyun-içi satın alımları eklendiğinde Blizzard ekonomisi yine ciddi biçimde değişecek, muhtemelen oyundaki altınların parasal karşılığı daha da düşecek. Zaten forumlarda bu durum şimdiden dillendirilmeye başlanmış.

Bakalım bu değişiklik yalnızca Destiny 2 ile mi sınırlı kalacak, yoksa Blizzard Battle.net'i iyiden iyiye çevrimiçi oyunların buluşma noktasına dönüştürmeye mi çalışacak?

İLGİLİ BÖLÜMLER