YAZAN Gencer Fenercioğlu

Planlama çakışmaları yüzünden

Espor organizasyonu IEM (Intel Extreme Masters), Reddit'en yapılan duyuruya göre 2011'den beri ilk kez bu sezonda League of Legends etkinliklerine yer vermeyecek. Ancak bu değişiklik, LoL'e olan ilginin azalmasıyla alakalı bir durum değil,  Riot'un artarak fazla yüklenen programındaki çatışmalar sonucunda ortaya çıktı.

IEM'in mesajında şöyle yazıyor: "Sezon dışındaki mevcut LoL manzarasında, Kore ve Çin ekipleri turnuvalara kilitli bir şekilde koşuştururken, Batılı oyuncular transfer oluyorlar veya tatil yapıyorlar. Bu sınırlamaların etrafında çalışmak, ilerlemek içik doğru bir yol gibi gözükmüyordu. 2017 etkinliklerimiz, profesyonel LCS ekiplerinin rekabet edebilecekleri bir dönemde olamaz. Riot'la yapılan görüşmelerde LCS'in Katowice için durdurulmayacağı da belirlendi. Bu, 2011 yılından bu yana ilk kez, LoL'ün orada olmayacağını gösteriyor."

Mesaj, LoL'ün, IEM'in "büyümesindeki önemli bir parça" olduğunu gösteriyor ve oyunun gelecek sezonlarda etkinliğe geri dönmesi için kapıyı açık bırakıyor. "Bunu yazarken, ileride IEM'de LoL etkinliklerini gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğimizden emin değilim. LCS etrafındaki olayları planlamak daha kolay hale gelirse, kesinlikle bizim için de öyle olur," diyor.

Bunun olması pek muhtemel görünmüyor. Riot tarafından paylaşılan bir mesaj, Rift Rivals isimli yeni bir bölgesel yarışmanın başlatılacağını söylüyor ve, "geçmişteki epik anları hatırladığımız ve yaşattığımız halde, önümüzdeki sezon için çekilmenin doğru yol olduğuna inanıyoruz," diyor. Daha da önemlisi, stüdyo uzun vadeli bir gelecek için kendi fikirlerine ve turnuvalarına sıkıca odaklanmış gibi görünüyor.

Riot Games şöyle diyor, "Amacımız, bölgesel oyunları, farklı bölgelerin en iyi ekiplerini oluşturan sürekli yüksek kaliteli uluslararası etkinlikler ile dengelemektir. Bölgesel oyun hayranlar ve prolar/takımlar arasında anlamlı bağlantılar oluşturur ve kısa vadenin ötesinde bir lig için kritik olan, daha derin ekip yatırımları ve daha yüksek oyuncu maaşlar gibi olumlu şeyleri teşvik eder. Uluslararası etkinlikler, dünyanın en iyi takımlarından en üst seviyedeki oyunun heyecan verici görüntüleridir. 2018 yılına ve ötesine baktığımızda, mevsimlerin bölgesel ve uluslararası etkinlikler etrafında şekillendirilmesinin yolunu artırabileceğimiz inancındayız. Dolayısıyla bu konuyu ele almak için birkaç adım atıyoruz. Bazıları acil, bazıları da uzun vadede."

Riot'un açıklaması şöyle devam ediyor, "2017'de prolar için kesintisiz bir off-season (sezon dışı) oluşturmak, IEM'den çekilme kararımızın ardındaki faktörlerden biri oldu. Ayrıca, off-season olması takımların potansiyel liste değişikliklerini değerlendirmeleri ve oyuncuların kariyer seçeneklerini değerlendirmeleri için önemli bir zamandır. Görev değişikliği yapmak zorunda oldukları süreyi önemli ölçüde kısaltarak off-season'ı profesyoneller için daha stresli bir hale getirmek istemiyoruz."

İLGİLİ BÖLÜMLER