YAZAN Yasin Madyb İlgün

Modern Amerika Birleşik Devletleri, yine bir manyak ve bu sefer dini bir tarikat... Biz demiştik aslında.

 Ubisoft, yaklaşık bir saat önce Far Cry 5'in ilk sanat çalışmasını paylaştı. Yayımlanan o ürpertici dört fragmanın ardından zaten günümüz Amerika Birleşik Devletleri'nde geçtiğini tahmin etmek zor değildi, ancak bu görselle birlikte hikayenin geçtiği dönem ve atmosfer netliğe kavuştu.

Sanat çalışmasına baktığımızda yine kafayı sıyırmış ve karizmatik bir kötü adam ile karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Montana'da geçecek hikayede bir polis memurunu canlandıracağımız da kesin diyebiliriz. Çünkü logonun renk şablonu, keskin fontu ve altındaki yıldızların hepsi bir kanun adamını oynayacağımızı bas bas bağırıyor adeta. Eh görsele kısaca bir göz attığımızda modern otomatik tüfekler, uçaklar, tırlar ve güneş gözlüklü arkadaşlar görüyoruz. Kovboy teması başka bir bahara kaldı yani.

far-cry-5-reveal-bigg

Yayımlanan sanat çalışması aynı zamanda Leonardo Da Vinci'nin "Son Akşam Yemeği" duvar resminden esinlenmiş. Yemek masasının sol alt köşesinde elleri arkadan bağlı karakterin sırtına ise "günahkar" yazıılmış. Eh yine aynı köşede bir de kilise var. Üç numaralı fragmandaki kilise korosunu da unutmadık. Yani bu oyundaki düşmanımızın kafayı bozmuş bir Hristiyan tarikatı olduğu resmileşti!

far-cry-5-10-sey-haberici

Hikayenin Montana eyaletinde geçecek olması da hoş bir detay aslında. Çünkü Montana düşük popülasyonlu ve dış dünyadan biraz kopuk bir eyalet. Bu tip bir tarikat uzun süre göze çarpmadan büyüyebilir ve burada yaşanan olaylar diğer eyaletlere oranla daha bir üstü kapanabilir. 

Far Cry 5'in resmi fragmanı, 26 Mayıs Cuma günü saat 16.00'da yayımlanacak. Biz de fragmanı aynı dakika içerisinde sizlerle burada paylaşacağız ve fikirlerimizi belirteceğiz. Cuma günü saat akşam 4 sularında görüşmek üzere Oyungezerler!

E3-2017-oyunlar-listesi