YAZAN Yasin Madyb İlgün

Evet, hala alfa sürümünde, ama geliştiriliyor.

 Erken erişimin atalarından biri olan DayZ hala alfa aşamasında. ARMA serisinin yapımcısı Bohemia tarafından geliştirilen DayZ, bununla birlikte terk edilmiş durumda değil ve Bohemia oyunu geliştirmeye devam ediyor.

Aslında son iki güncelleme ile DayZ bir hayli oynanabilir hale gelmişti, ancak 0.62 güncellemesi ile birlikte oyun seviye atlıyor adeta. DayZ'nin görsel olarak en büyük sıkıntılarından biri olan ormanlar ve yollar ile ambians seslerini elden geçiren güncelleme oyuna adeta bambaşka bir renk katmış. Şu an için sadece deneysel sunucularda (Experimental) yer alan güncelleme, birkaç düzenleme ve oyun bozan hataların giderilmesinin ardından asıl sunuculara eklenecek. Büyük yamaların deneysel sunuculardan ana sunuculara eklenmesi genelde bir ay kadar sürüyor.

0.60 güncellemesi ile birlikte Enfusion oyun motorunun görsel kısmını oyuna ekleyen Bohemia, oyunu da bir noktaya kadar optimize etmişti. 0.61 güncellemesi ileyse gerçek silah sesleri, yankılar ve yeni ses modülü oyuna eklendi. 0.62 güncellemesi ise oyuna görsel olarak seviye atlatıyor ve üstelik eskiye oranla çok daha fazla FPS alabiliyoruz. Hatta büyük şehirlerde bile 60 üzeri FPS elde etmek ortalama bir sistemle mümkün. 

Bununla birlikte oyun hala modlamaya açık değil ve ortalama bir oyuncu için fazla detaya sahip ve kısa sürede sıkıcı bir hale gelebiliyor. DayZ'de açlık ve susuzluktan tutun da hastalıklara, üşümeye ve aşırı ısınmaya, vücut kırıklıklarına ve yorulmaya kadar pek hayatta kalma detayı var. Aksiyon dolu ve çatışma mekanikleri kolay bir oyun arıyorsanız DayZ'den uzak durun derim.

0.62 güncellemesi ile birlikte oyuna eklenen yenilikler ise şu şekilde;

 • Yeni ağaç modelleri
 • Ağaçlar ve otların sıklığı artırıldı
 • Yeni çayır, çim ve ot modelleri
 • Yeni yüzey dokuları 
 • Çimenlerin ve ağaçların rüzgara göre hareket etmesi
 • Işıklandırma ayarları güncelleştirildi
 • Yağmur artık rüzgardan etkileniyor
 • Chernarus'ta pek çok bölge elden geçirildi (Lopatino yakınlarında yeni bir kale var)
 • Yeni Ghillie kıyafeti mekanikleri
 • 0.61'deki bazı hatalar düzeltildi
 • Yeni ambiyans sesleri

yeni-kale-lopatino

DayZ'yi yaklaşık 6700 saat kadar oynamış ve hala oynayan biri olarak ilk defa beni heyecanlandıran bir yamaya denk geldim. Her yamanın kendi rengi ve büyük artıları vardı, ancak bu güncelleme ile birlikte oyun gerçekten seviye atlamış gibi gözüküyor. Tabii güncellemeyi asıl sunuculara eklenmeden oynamanızı önermem, malumunuz deneysel sunucular sürekli olarak sıfırlanıyorlar. 

DayZ'nin hala resmi bir çıkış tarihi ya da betaya geçiş tarihi bulunmuyor. Bununla birlikte Enfusion motoruna yeni oyuncu kontrolü ve fizik modülü eklendikten sonra oyunun betaya geçmesi bekleniyor.

DayZ, PC'de betaya geçtikten sonra konsollar için de geliştirilecek. 

İLGİLİ BÖLÜMLER