Disney CEO'su Bob Iger: Korsanların Filmimizi Çaldığı İddiası Palavra

YAZAN Eser Güven

Öyle minik fidye mi olur?

Disney'in bir numaralı ismi olan Bob Iger bilgisayar korsanlarının çaldıklarını iddia ettikleri film karşılığında fidye istediğini ve kendilerini tehdit ettiğini doğruladı ama bu iddiaların palavradan ibaret olduğunu da ekledi.

"Bildiğimiz kadarıyla sistemize sızan birileri olmadı. Filmimizin çalındığına dair bir tehdit aldığımız doğru. Bu iddiayı ciddiye almış olsak da bu kişinin tehdidine umduğu şekilde yanıt vermedik" diyen Iger konuyu araştırınca bu iddianın gerçeklikten uzak olduğunu ve sisteme sızılmadığını tespit ettiklerini söyledi.

Iger'ın isim vermeden bahsettiği filmin Karayip Korsanları'nın yeni filmi Salazar'ın İntikamı olduğu iddia edilmiş ve bu olay büyük haber sitelerinin manşetine kadar taşınmıştı. Ancak TorrentFreak sitesi bu olayı araştırırken söz konusu Disney 'korsanının' kendileriyle irtibata geçtiğini ve bahsedilen filmin Karayip Korsanları değil, Star Wars'un yeni filmi olan The Last Jedi olduğunu söylediğini duyurdu. Korsan "Disney'in CEO'su bu olayı anlatırken film ismi kullanmamıştı ama Deadline dergisi bunun firmanın sıradaki ilk filmi olan Karayip Korsanları olduğunu varsaydı. Halbuki elimizde The Last Jedi olduğunu söylemiş ve Eylül'e kadar her ay 2 Bitcoin fidye talebinde bulunmuştuk" demiş.

Aşağıda bu korsanın Disney'e göndermiş olduğu şantaj mektubunu görebilirsiniz. Bir Bitcoin'in yaklaşık 2500 dolar olduğunu düşünürsek Disney herhalde ellerinde gerçekten film olsaydı ayda 5000 dolarlık ufak bir fidye istemezlerdi diye düşünmüştür sanırım.

Başrollerinde Johnny Depp, Javier Bardem, Kaya Scodelario, Geoffrey Rush ve Orlando Bloom'un rol aldığı Karayip Korsanları: Salazar'ın İntikamı bugün vizyona girdi. Bu konuyla ilgili yegane korsanlar da filmdekiler olacağa benziyor.

İLGİLİ BÖLÜMLER