Birileri Far Cry 5'i İptal Ettirmek İçin Kampanya Başlatmış Bile

YAZAN Eser Güven

Ya tutarsa.

Geçtiğimiz haftanın en önemli oyun olaylarından biri, hatta belki de en önemlisi Far Cry 5'in resmi olarak duyurulması oldu. Oyunun hikaye detaylarını okuduysanız hikayenin Amerika'da geçeceğini ve işin içinde Project at Eden's Gate isimli bir tarikat ve bu tarikatın başında da kendisini mesih ilan eden Joseph isminde bir kişi bulunuyor. Buraya kadar her şey normal, gayet de ilgi çekici bir senaryo.

Ama galiba "her şeyin normal olmadığını" düşünen bir kesim de var çünkü kendisine Gamers United ismini veren ve kendisini "Amerikalı oyuncuların sesi" olarak tanımlayan bir grup change.org üzerinde Ubisoft'a karşı bir kampanya başlatmış. Açıkçası bu kampanya gerçek mi, yoksa birileri şaka olarak mı hazırlamış henüz belli değil ama ilginç olduğu kesin.

"Yeter artık Ubisoft!" diye başlıyor kampanya bildirisi. "Bugüne kadar dejenere insanları hedef alan ve oyunculara vaazlar veren oyunlarını sineye çektik ama bu kadarı yeter! Far Cry 5 müşterilerinin büyük çoğunluğunu oluşturan Amerikalılara yapılmış bir hakarettir ve artık bunun farkına varmanın zamanı geldi. Ya değiştir, ya iptal et!"

far-cry-5-10-sey-haberici

"Biz, yani oyuncularının çoğunluğunu oluşturan Amerikalılar bu oyunu iptal etmeni veya ana oyuncu kitlene daha az hakaret eden şekilde değiştirmeni istiyoruz. Şunu anlamalısın ki bu anlamsız eleştirel tarzını sürdürmeye karar verirsen buna şiddet içerikli tepkiler verme ihtimalimiz var."

Kampanyada Ubisoft'un oyunu nasıl değiştirmesi gerektiğine dair de öneriler sıralanmış. Mesela oyunun kötü adamları değişmeliymiş. Kötü adamları daha gerçekçi bir şeylerle değiştirin demişler. Neden Amerika'da yükselmekte olan İslam'ı veya şehir çetelerinin karıştığı şiddet olaylarını konu almıyorsunuz, yoksa korkuyor musunuz diye sormuşlar. Hadi diyelim ki kötü adamları değiştirmeyecekseniz, illa Amerikalı Hıristiyanları kötü olarak göstereceksiniz bari en azından araya birkaç farklı ırk serpiştirin ki sadece beyazları hedef göstermeyin demişler.

Kısacası aslında ağır saçmalamışlar. Kampanya metnini sürekli güncellemeye, gelen tepkilere cevap yetiştirmeye de devam ediyor Gamers United. Kampanya henüz yalnızca 1600 kişi tarafından imzalanmış ve bu imzaların çoğu da kampanyayla dalga geçen kişiler tarafınca verilmiş. Yine de şaka da olsa adamlar bir şekilde gündemde kalmayı beceriyor işte.

İLGİLİ BÖLÜMLER