Andrzej Sapkowski, Witcher'ın Haklarını CDPR'a Gerçekten De Sudan Ucuza Satmış

YAZAN Eser Güven

Son pişmanlık fayda etmiyor

Biliyorsunuz The Witcher roman serisinin yazarı Andrzej Sapkowski verdiği röportajlarda hep CD Projekt'le arasının limoni olduğunu hissettiriyordu. Röportajlarında sık sık CDPR'ı oyunun kökünü gizlemekle itham ediyor, "oyunun benim kitabımdan uyarlandığını görmek için mikroskopla bulup çıkartmanız gerekiyor" diyerek inceden laflar sokuşturuyordu. Sapkowski oyunun yazdığı kitabın pazarını etkilediğinden, bu yüzden yazar buluşmalarında her yerin çoluk çocuk kaynadığından şikayet ediyordu her seferinde.

Sapkowski bir diğer röportajında ise CDPR'a Witcher'ın haklarını yüklü bir para karşılığında sattığını söylemiş ve "Yüklü bir para ile adaptasyon teklifiyle gelindiğinde buna hayır demek zor oluyor. Hatta buna sadece bir salak hayır der" demişti. Yazar parasını aldıktan sonra etliye sütlüye karışmamış ama CDPR'ın The Witcher serisiyle patlama yaşamasının ardından acayip pişman olduğunu itiraf etmişti. "Onlara bütün hakları nakit para karşılığında verdiğim için büyük aptallık ettim. Çünkü bu kadar büyük başarı yakalayacaklarını düşünmemiştim" demişti Sapkowski.

Peki Sapkowski'nin bahsettiği bu yüklü para ne kadarmış biliyor musunuz sevgili Oyungezerler? İşte o miktar bugün Polonya'nın ünlü sitelerinden Bankier'de yayınlanan bir makaleyle ortaya çıktı. Hani bu açıklamanın ardından insanın aklına şöyle yüzbin dolarlar falan geliyor ama meğer CD Projekt, The Witcher 1 için yazara iki taksit halinde 35000 Polonya Zlotisi ödemiş. Bu da günümüz kuruyla yaklaşık 9500$ ediyor. Tüm dünyada fırtına gibi esen ve CD Projekt'e dünyanın parasını kazandıran bir oyun karşılığında ben de on bin dolardan az para alsam bu kadar sinirli ve pişman olurdum sanırım.

geralt-10-aktor

İLGİLİ BÖLÜMLER