Devolver Digital, E3'ün En Çılgın Konferansına İmza Attı

YAZAN Eser Güven

Devolver Çılgıntal desek daha doğru

Devolver Digital çok kendine özgü bir firma. Hani size geçen ay firmanın ilk defa E3'te basın konferansı düzenleyeceğini haber vermiştik ya, bu kadarını gerçekten biz bile beklemiyorduk. Devolver Digital'in konferansı yalnızca 15 dakika sürdü ve bu 15 dakikada neler oldu neler... Kafalar mı patlamadı, bozuk oyunlar mı duyurulmadı. Evet doğru okudunuz, sahnede kafa patladı yahu. Aşağıdaki videoyu mutlaka izleyin, ben de size sahnede olan biteni buradan özetleyeyim.

Sahneye ilk önce Sinerji Sorumlusu Nina Struthers çıktı. Konferans zamana karşı yarış gibiydi ve Nina'nın alkışların kesilmesini bekleyecek sabrı yoktu, o yüzden tabancasını çekerek havaya beş el ateş etti. Gülüşmeler kesilmeyince silahı doldurup iki el daha sıkıverdi havaya. İşte bu bugüne kadarki en çılgın E3 konferansının açılışıydı.

Hemen ardından firmanın yeni cyberpunk oyunu Ruiner'ın fragmanı gösterildi ve sahneye çıkaran Ar-Ge'den sorumlu Milo Lowrie oyuncuların oyun satın almak için kullanabilecekleri yeni ödeme yöntemini tanıttı. Bu yöntem hepimizin çok işine yarayacak sevgili Oyungezerler. Devolver Digital Screen Pay ismindeki bu yeni sistemde tek yapacağımız monitöre paralarımızı fırlatmak, fırlattığımız paralar anında oyuna yansıyacak. Tam bir "shut up and take my money" hareketi yani. Ama işte sahneye çıkan eleman para atma işini abartınca kolunu monitöre kaptırıverdi ve sahne bir anda adamın kopan kolundan fışkıran kanlarla doldu.

Bu ürkünç anın ardından Hammerwatch'un geliştiricisinin yeni oyunu Serious Sam's Bogus Detour fragmanı girdi araya. Sahneye yine Struthers geldi ve aynen şunları söyledi: "İnanılmaz görünüyordu, değil mi? Bahse girerim bu oyunu istiyorsunuz. Eminim ki bu oyunu satın almak istiyorsunuz. Bu oyunu satın alacaksınız. Satın alın! Alın şu kahrolası (tabi burada kahrolası demedi ama siz öyle varsayın) oyunu! Bu oyun henüz satışta değil. Henüz tamamlanmadı bile. Ama ya size bu oyunu hemen şu an satın alabileceğinizi söyleseydim? Tam da şu saniyede, yarım yamalak haliyle. Erken Erişim artık tarih oldu, biz buna Devolver Digital En Erken Erişim diyoruz!". Ana fikri gördünüz değil mi? Devolver Digital 15 dakikalık bir konferans ile oyun sektöründe yanlış giden ne varsa ortaya döktü ve bir güzel dalgasını geçti.

Sonra görüşlerini almak için ünlü oyun geliştiricisi Suda51'e bağlandılar ve o da "Devolver Digital da kim be" diyerek yayını kesiverdi. Suda51'in bu anlarda gülmememek için kendisini ne kadar kastığını görünce adama olan saygım bir kat daha arttı valla.

Sahneye tekrar kolu kopan elemanı çıkardılar ve Struthers oyunlara yapılan yorumlarla gerçek zamanlı olarak yenilenen oyun mekaniklerini tanıtmaya başladı. Bu tanıtımı o kadar hırslı biçimde yapıyordu ki önce burnu kanamaya başladı, ağzı burnu kan içinde kaldı ve en sonunda da beyni patlayıverdi zavallı kadıncağızın.

İşte sevilen firma hazırladığı bu skeçle 15 dakika içinde henüz tamamlanmamış oyunların piyasaya sürülmesinden, seyircilerin her tür duyuruya aşırı çoşkulu tepkiler vermesine, oyunlara gereksiz yere tonlarca para akıtılmasına kadar pek çok şeyi oldukça esprili (ve bol kanlı) biçimde eleştirmeyi başardı. Elbette diğer büyük konferansların onda biri kadar konuşulmayacak hakkında, hatta çoğu kişi bu haberi bile "Devolver da ne ki" diyerek pas geçecek belki ama oyun sektöründe bu duruşa sahip olan isimleri de görmek çok güzel bence.

İLGİLİ BÖLÜMLER