YAZAN Emre Özdemir

"IO Interactive yola bağımsız bir stüydo olarak başlamıştı ve şimdi köklerimize geri dönüyoruz." -Hakan Abrak

 Square Enix'in IO Interactive'le yollarını ayıracağını öğrendiğimizden beri hem sizin, hem de bizim aklımızdaki ilk soru "Hitman'e ne olacak?" idi. IOI'den yapılan son açıklama ile hem yüreğimize su serpildi, hem de geleceğe daha bir umutla bakar hale geldik.

Hatırlamak için başa dönersek, konuyla ilgili sürekli inişli çıkışlı gelişmeler yaşandığı için IO Interactive ve Hitman'in geleceği tam bir bilinmeze dönmüştü. İlk olarak Square Enix yaşanan ciddi mali kayıp sebebiyle IO Interactive'i satacağını açıkladı. Sonra IO Interactive Hitman'in haklarını elinde tutacağını ve son oyun için hazırlanan haziran içeriklerini açıkladı. Fakat kısa bir süre sonra IO Interactive'de işten çıkartmaların başladığı duyuruldu.

Square Enix olası yatırımcılar ile görüşüyor fakat IO Interactive ile kimse ilgilenmiyor galiba diyoruk ki bu konuya son noktayı koyan, Hitman ve gelecek projeler içinse yeni bir sayfa açan açıklama IO Interactive'in kendisinden geldi.

IO Interactive'in CEO'su Hakan Abrak'ın kaleminden çıkan açıklamada yeni yatırımcıya gerek kalmadığı, çünkü IO Interactice'in Square Enix'le yapılan görüşmeler sonunda artık bağımsız bir stüdyo olduğu duyuruldu!

Açıklamaya göre IO Interactive artık resmen bağımsız bir stüdyo ve bundan sonra yapacakları işlerde tüm kontrol kendilerinde olacak. Hitman'in tüm haklarını ellerinde bulunduran IOI, hem kendilerini güçlendirmek hem de bizlere yeni maceralar sunabilmek için iş ortakları aramaya da başladı.

"IO Interactive yola bağımsız bir stüydo olarak başlamıştı ve şimdi köklerimize geri dönüyoruz." diyen Abrak, oyuncuların desteğine güvendiklerini belirtti ve daha fazla oyuncuyu da Hitman'i oynamaya çağırdı.

Açıklamayı "Hakan, IO-Independet" imzası ile bitiren Abrak, stüdyonun gelecek planları için önümüzdeki hafta yeni bir açıklamanın daha geleceğini söyledi.

IO Interactive'in bağımsız bir stüdyo olması ve bundan sonra kontrolü ellerinde tutacak olmaları iyi haber. Fakat işten çıkartmaların yaşanması bize IO'da küçülmeye gidildiğini gösteriyor, ki bu durumda Hitman'e ne derece destek verebilecekler? Ayrıca kontorl artık elimizde demeleri güzel ama yeni iş ortakları ve yatırımcılar aramaları ister istemez aklımıza "E, yine aynı şey olmayacak mı?" gibisinden bir soru getiriyor.

Önümüzdeki hafta yapılacak olan açıklamaya kadar elimizden gelen tek şey en iyisini ummak...

İLGİLİ BÖLÜMLER