Spider-Man’in E3 Fragmanındaki Kötüsü Başımıza Hiç Beklenmedik İşler Açabilir

YAZAN M.İhsan Tatari

Come to the dark side, we have cookies

Sony’nin hem bizim hem de rakiplerinin üzerinden silindir gibi geçen E3 Konferansı’nın en akılda kalan, en çok konuşulan ve konsol aldırabilitesi en yüksek oyunlarından biri de Spider-Man’di hiç kuşkusuz. Her ne kadar Batman’in Arkham serisiyle tanışıp sevdiğimiz dövüş sistemini baz alıyor olsa da genel kanı bu sistemin bir süper kahramana ancak bu kadar yakışabileceği yönünde.

Gel gelelim mahallemizin dost canlısı duvar sürüngeni, E3 videosunun sonlarına doğru helikoptere girdiğinde çoğumuzun tanımadığı bir kötü adamla karşılaşıyordu hatırlarsanız. Bu durum “Oyun için yeni bir düşman mı tasarlanıyor acaba? Örümcek’in klasik düşmanlarını göremeyecek miyiz?” sorularını da beraberinde getirmişti.

Eh… korkularımız yersiz çıktı. Çünkü Insomniac’ın yaptığı bir açıklamaya göre helikopterdeki adam yeni bir karakter değil. Aksine son on yıldır çizgi romanlarda görülen Mister Negative adlı bir kötü adam (mış kendisi, ben de yeni öğrendim). Ama işin asıl ilginç yanı bu değil, kötü adamımızın yapabildikleri. Çünkü Mister Negative dokunduğu insanın “kişiliğini bozabiliyor.” Yozlaştırıyor, ahlaksızlaştırıyor. Veeeee… videonun sonunda kendisini Örümcek’e dokunurken görüyoruz!

Peki bu ne demek? Oyunun bir bölümünde ahlaki değerlerini yitirmiş bir Spider-Man görebiliriz. Sam Raimi’nin ikinci filminde olduğu gibi… Açıkçası bu fikir beni biraz heyecanlandırdı. Ama işte size başka bir soru: O zaman Miles Morales’in orada ne işi var? Şahsi komplo teorim Peter Parker’ın dinden… şey, eee… yoldan fena hâlde çıkacağı ve aklını başına getirme işinin Morales’e kalabileceği yönünde. Güzel olmaz mıydı? Bu sadece bir teori elbette.

Insomniac bunun yanı sıra hayranlarına endişelenmemelerini, oyunda Spidey’in klasik düşmanlarının da boy göstereceğini belirtmiş. Hatırlarsanız daha önce de kostümümüzü değiştirebileceğimizi söyleyerek bazı gönüllere su serpmişlerdi. Hatta Marvel Comics’in iki senaristiyle birlikte çalışıyorlarmış, ki bu da bir diğer güzel haber. Neden derseniz ilk iki Arkham oyunun bu kadar iyi olmasının sebebi arkalarında DC senaristlerinden Paul Dini’nin olmasıydı. Onun imzasını taşımayanların ne kadar sallantılı olduğunu hep beraber gördük.

Hadi bir de “Bir yıl sonra PC’ye de gelecek,” de be Insomniac. Logonun altını öpeyim…

İLGİLİ BÖLÜMLER