YAZAN Eser Güven

Take-Two dört koldan saldırıya geçti

Anlaşılan Take-Two Interactive GTA'daki hilelerin önüne geçmeye acayip kararlı. Firma önce Grand Theft Auto 4 ve 5 için yıllarca sayısız modun yaratılması için kullanılan mod kiti OpenIV'yi kapattırmış ve bu hamlenin hemen ardından oyuncuların çığ gibi büyüyen tepkisiyle oyunun Steam inceleme notu büyük darbe almıştı. Görünüşe göre OpenIV, GTA'nın yayıncısı Take-Two'nun hedefindeki tek isim değilmiş çünkü firma bu sefer de işi doğrudan hile yapmak olan araçlara karşı saldırıya geçti.

Aslında OpenIV'nin geliştiricilerine göre almış oldukları güvenlik önlemleri bu mod araçlarının GTA Online'da kullanılmasını önlüyor ve sadece tek kişilik oyunu kapsıyordu. Ama doğrudan GTA 5'in çokluoyuncu modunu hedef alan hile araçları Take-Two için çok daha büyük bir sorun. Abonelik sistemiyle çalışan bu araçlara parayı basan oyuncular GTA Online'da kullanabilecekleri hile menüsüne rahatça erişebiliyordu.

İşte bu hile araçlarının en ünlü iki ismi Force Hax ve Menyoo, Take-Two tarafından kapatıldı (ya da kapanmaya ikna edildi diyelim). Force Hax, sunduğu aracı kullanan oyunculardan oldukça ciddi ölçüde gelir elde eden bir isimdi, çünkü bu hile aracını kullanmak için haftalık 7$, aylık 16$ veya üç aylık 32$ ödüyordunuz. Şimdiyse Force Hax'ın sitesinde "Take-Two Interactive ile yaptığımız görüşmenin ardından Force Hax hile menüsü servisinin geliştirilmesini ve dağıtımını tamamen sonlandırmış bulunuyoruz. Elde ettiğimiz geliri hayır kurumlarına bağışlayacağız ve Force Hax servisinin Grand Theft Auto Online camiasına vermiş olduğu sıkıntılardan ötürü özür dileriz" mesajı yazıyor. Sırf şu bilgilendirme mesajı bile Take-Two'nun bu araçların üzerine kimbilir nasıl bir tehditle gittiğinin göstergesi aslında; yalnızca servisi sonlandırmakla kalmıyor ve elde ettikleri geliri de bağışlayacaklarını açıklıyorlar.

Force Hax'ın ardından Menyoo da benzer bir bilgilendirme mesajı ile kapatıldı ama bu mesajda "elde ettiğimiz geliri Take-Two tarafından belirlenen bir hayır kurumuna bağışlayacağız" yazıyordu. Paraların nereye gittiğine de Take-Two karar verecek yani.

Take-Two'nun hilecilerin peşine düşmesi güzel ve GTA oyuncuları da bu son hamleye olumlu tepkiler verdiler zaten. Ama arada OpenIV'nin de hedef alınması ve bundan geri adım atılmamasının etkisi daha uzun süre geçeceğe benzemiyor.

İLGİLİ BÖLÜMLER