Mass Effect: Andromeda'nın Çok Oyunculu Moduna Sürpriz Bir Irk Katılıyor

YAZAN Eser Güven

Batarian ne arar pazarda?

Sürpriz dememin sebebi aslında merak uyandırmak falan değil, gerçekten de mantığını henüz tam olarak anlamak mümkün olmadığı için sürpriz diyorum. Çünkü Mass Effect: Andromeda'nın çok oyunculu moduna katılan ırk Batarian.

Mass Effect evrenine hakim olanlar da muhtemelen benimle aynı şeyi düşünüyordur, Batarian'ların Andromeda galaksisinde ne işi var ki? Bir kere oyunun tek kişilik hikayesinde zaten Batarian'ları görmüyoruz. Oyunun çok oyunculu modundaki ırk seçimi şimdiye kadar rasgele değildi, Mass Effect evreninin genel kurallarına uygun olarak ilerliyordu her şey ve bu yüzden de çok oyunculu modunda yalnızca Andromeda'ya seyahat eden Samanyolu Galaksisi ırklarını görmüştük. Bunlar İnsanlar, Asari, Krogan, Turian ve Salarian'dı.

Dört gözlü bir ırk olan Batarian'lar Khar'shan gezegeninde yaşıyorlar ve kendileri adı kötüye çıkmış bir ırk, zaten bu yüzden kendilerini galaksinin kalanından dışlamış ve kendi başlarına yaşıyorlar. Terminus sistemleri Batarian korsanlarıyla kaynıyor ama bu suçlular normal Batarian vatandaşlarını temsil etmiyorlar elbette, çünkü normalde Batarian'ların Batarian uzayının dışına çıkmaları kesinlikle yasak. Dolayısıyla bunların bir şekilde yolunun Andromeda galaksisine düşmüş olmasını nasıl açıklayacaklarını gerçekten de merak ediyorum.

Batarian'ları ana seride ilk kez Mass Effect 1'in Bring Down the Sky DLC'sinde görmüştük ve orada zaten iyice kötü adam rolündeydiler, X57 Astreoid'ini kaçırmışlar, üzerindeki insan mühendisleri vahşice katletmişler ve göktaşını silah olarak kullanmaya karar vermişlerdi. Mass Effect 2'de yine insanları zehirleyen bir Batarian barmeniyle tanışmıştık, sonrasındaysa Mass Effect 3'te Reaper'lar tarafından yok edilmişlerdi zaten. Bazı Batarian'ların Citadel'e kaçtığını biliyoruz ama bunlar Andromeda girişiminin planlanma aşamasından çok sonra olan olaylar.

Bakın Frostbite motorunda Batarian'lar aynen şu şekilde görünüyor:

Oyunun yapımcılarından Fernando Melo Batarian'ların oraya nasıl geldiğine dair kendisine yöneltilen soruya "sır" olarak cevap vermiş ve güncelleme ile bu durumun açıklanacağını da belirtmiş.

Ayrıca Melo, Ryder'ın Batarian'larla karşılaşmayacağını çünkü bu güncellemenin Batarian'ları yalnızca çok oyunculu moduna ekleyeceğini de söylemiş. Zaten geçen gün Mass Effect: Andromeda'ya hikaye DLC'si gelmeyeceğini öğrenmiştik, bu da muhtemelen bu tür ilgi çekici ırkların ve beraberlerinde getirecekleri ilginç hikayelerin yalnızca çok oyunculu moduyla sınırlı kalacağını gösteriyor. Yani bir süre sonra Hanar, Elcor, Drell ve Volus gibi ırkları da görme ihtimalimiz var demektir.