YAZAN Yasin Madyb İlgün

Japon oyunları batı taraflarında da boy gösterince bir belki dedik, ama mümkün değilmiş.

 Son yıllarda Uzak Doğu'da çıkan oyunlar batı dünyasını da ziyaret etmeye başladı, hatta büyük de ilgi gördüler. Buna ek olarak PC oyun sektörü de üzerindeki ölü toprağını bir attı, tam attı. Bununla birlikte, ne yazık ki tüm pozitif gelişmelere rağmen Nintendo oyunlarını PC'de oynamak yakın gelecekte mümkün değil.

Gamasutra, Nintendo'nun başkanı Tatsumi Kimishima ile kısa bir röportaj yaptı ve aldıkları yanıtlar pek de iç açıcı değil. Başkan Kimishima, "Pek çok oyuncunun PC'yi tercih ettiğinin farkındayız. Bununla birlikte bizim için en doğru yolun hem donanımsal hem de yazılımsal olarak iç içe ilerlemek diye düşünüyorum. Donanım-yazılım iç içe iş modelimizin çok daha büyüyebileceğine inanıyorum. Akıllı cihazlara açılarak daha fazla kullanıcıya ulaşabilir ve projelerimizi onlarla buluşturabiliriz." ifadelerini kullandı.

Oyun sektöründe dönen paranın ve kullanıcıların neredeyse yarısının (hatta bazı yıllar yarısından da fazla) mobil oyunlar üzerinden döndüğünü düşünürsek Kimishima'ya bu noktada hak vermemek elde değil. Ancak bu kadar güçlü bir firmanın her şeye rağmen PC pazarına da açılıp oyuncuları mutlu etmesini umuyor insan. Ha tabii, "Nintendo konsollarını kim alacak o zaman?"derseniz karşı bir argümanım yok. Neticede Nintendo özel içerik üretme konusunda bir hayli başarılı ve ana gelir kapılarından birine neden isteyerek balta vursun değil mi?

Nintendo oyunlarını şu an için PC'ye beklemek, olmayacak duaya amin demekten farksız gibi...

tum-zamanlarin-en-cok-satan-25-oyunu