Valve, Steam Arayüzünü Değiştirmeye Hazırlanıyor

YAZAN Eser Güven

Steam yeni bir yüze kavuşuyor

Valve, Hollanda'da düzenlenen Indigo 2017'de bir sunum yaptı ve bu sunumda Steam'in geleceğine dair planladığı yenilikler hakkında bilgi sahibi olduk. Her ne kadar sunumda planlanan yeni arayüz ile ilgili görseller gösterilmemiş olsa da en azından değişikliklerin ne yönde olacağını artık biliyoruz. Yine de haberin sonunda sizinle bu yılın başında Steam programının beta versiyonu içerisinde tespit edilen iki görseli de paylaşacağım, böylece bahsi geçen değişikliklerle uyumlular mı görmüş oluruz.

Valve'ın slayt gösterisinde dikkati çeken ilk ana başlık "Steam Yazılımı Güncellemesi" ve burada iki madde görüyoruz: "Genel arayüz yenilemesi ve güncellemesi geliyor" ve "Gelişticiler için en büyük değişiklikler kütüphanenin kendisinde olacak".

Kütüphanede ne gibi değişikliklerden bahsediyor olabilir Valve? En son oynadığımız oyunlara hızlıca tekrar dönme imkanı sunulacak, ayrıca aktiviteli oyunlar ön plana çıkarılacak. Aktiviteli oyunlardan kastım şu: hani arkadaş Aktiviteler kısmına girdiğimizde mesela arkadaşlarımızın oynadığı ve başarım aldığı oyunları görüyoruz ya. İşte bu tür oyunlar veya yakın zamanda güncellenmiş oyunlar ön plana çıkarılacak.

Arayüzdeki en büyük değişikliğin ise oyunları çalıştırdığımız sayfada yapılması planlanıyor. Bu başlık altında "zengin içerik gösterimi; ekran görüntüleri, çizimler ve rehberler; başarımlar, rozetler ve eşyalar; arkadaş aktivitesi ve yayınlar; resmi etkinlikler, güncellemeler ve haberler" maddelerinin yer aldığını görüyoruz. İşte bu son slayt da başta bahsettiğim o görselleri akla getiriyor. Steam'in beta versiyonunda bulunan bu görsellerdeki oyun çalıştırma sayfaları aynen slaytta belirtildiği üzere içerik olarak son derece zengindi. Ama tabi belki baştaki düşünce veya konseptler bu şekilde planlanmış olsa da şimdilerde daha sade bir tasarım üzerinde de çalışıyor olabilirler.

Siz Steam'in güncellenmesiyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Ben şu andaki haline o kadar alışığım ki seçenek sunmadan ciddi bir değişikliğe uğrarsa uzun süre yadırgarım sanıyorum.

İLGİLİ BÖLÜMLER