YAZAN Yasin Madyb İlgün

Bugün CS:GO yarın belki de DOTA?

 Bluehole Studios ve PlayerUnknown'un ortak eseri PUBG, pazar günü Steam'in en çok oynanan oyunlarında Counter-Strike: Global Offensive'i geride bırakmayı başardı. Gerçi kısa bir süre için geride bıraktı, ancak erken erişimde olan ve optimizasyonu tamamlanmamış bir oyun için bu gerçekten çok büyük bir başarı.

Pazar günü kısa bir süre için PUBG'de eş zamanlı olarak 239 bin oyuncu çevrimiçiydi. CS:GO'da ise 238,742 oyuncu eşzamanlı olarak çevrimiçiydi. PUBG uzun bir süredir ilk beşte yer alıyor ve ilk defa CS:GO'yu da geride bırakmayı başardı. Gerçi CS:GO'nun da o an için oyuncu sayısı azalmıştı. Genelde ortalama 350 bin ile 500 bin kişi CS:GO'da eş zamanlı olarak aktif oluyor neticede. 

> PUBG Dayz'yi Satışlarda Fena Solladı

PUBG şu ana kadar dört milyondan fazla sattı ve büyük bir hızla satmaya da devam ediyor. Bununla birlikte oyun da yerinde saymıyor ve sürekli yenileniyor, geliştiriliyor. CS:GO'yu veya DOTA 2'yi temelli olarak geride bırakması büyük bir hayal gibi gözükse de oyunun sağlam adımlar atarak ilerlediğini de kabul etmek gerekli. Üstelik PUBG'nin lobisinde yapabileceğimiz pek bir şey yok. CS:GO'da ise marketten tutun da farklı oyun modlarına, konuşmalı lobilere kadar oyunda çevrimiçi kalmak için pek çok sebep var. Bluehole'un daha interaktif bir lobi sunması lazım ki bu sayı daha da artsın.

PUBG bu hızla ilerlerse uzun yıllardır erken erişimde olan ve bu statüde en çok satan oyun Rust'ı da geride bırakacak gibi. Bluehole Studios, 2018 bitmeden oyunun tam çıkışını yapmasını planlıyor.

pubg-csgo2