Riot Games Mobil Oyun Geliştiricisine Telif Hakkı İhlalinden Dolayı Dava Açtı!

YAZAN Gencer Fenercioğlu

Moontoon'un mobil oyunları davalık oldu

League of Legends'ın geliştiricisi Riot Games, telif hakkı ve ticari marka ihlali iddiasıyla mobil oyun geliştiricisi Shanghai Moontoon Technology'ye karşı dava açtı.

Dava uyarınca Riot Games, Moontoon'un League of Legends'ın telif hakkını birden fazla mobil oyun için bilerek ihlal ettiğini savundu. Magic Rush: Heroes, Mobile Legends: 5v5 MOBA ve Mobile Legends: Bang bang için açılan davada şöyle yazıyor, "Hak ihlal eden oyunların her biri LoL'ün karakterleri, çizimleri, harita tasarımları ve birim ve canavar tasarımları da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı olmaksızın doğrudan ve kasıtlı olarak LoL'den tahsis edilmiş geniş bir dizi öge içeriyor."

Dava başlangıcında ortaya atılan önemli bir olay daha var. Olay, Riot Games Mobile Legends: 5v5 MOBA'yı Google Play'e bildirdikten sonra ortaya çıkmış. Yazanlara bakılırsa, Moontoon oyunu mağazadan çıkarmış, ancak ne Riot Games'e ne de Google'a herhangi bir uyarı veya bildirim yapmadan, aynı oyunun üzerinde bazı küçük değişiklikler yaparak, Mobile Legends: Bang bang ismiyle yüklemiş.

riot-games-lol-lawsuit-3

riot-games-lol-lawsuit-1

44 sayfalık belge ayrıca, League of Legends'tan tamamen alındığı iddia edilen karakterlerin ve yeteneklerin resimlerini de içeriyor. Logo her şeyin başlandığı yer. Her iki logoda da benzer yazı tipleri kalkan zeminlerin üzerinde duruyor. Mobile Legends'ın savaş alanına da bir göz atalım. Sihirdar Vadisi'nde gördüğümüz dokuları, bölge tasarımları, renk şemaları ve neredeyse bütün objelerin konumları, benzer olarak Mobile Legends'ta da karşımıza çıkıyor.

riot-games-lol-lawsuit-2

Mobil oyunda bulunan karakterlerin de LoL'den alındığını görebilirsiniz. Harita, karakterler ve logo, maalesef oyunun LoL'den arakladığı içeriklerden sadece bir kaçı.

Riot Games, Moonton'un Ligi kopyalayarak yüz binlerce dolar kazandığına inanıyor. Bunun telif hakkı ihlalinden başka bir şey olabileceğini düşünmek zor, ancak bu kararı vermek yetkili mahkemeye bağlı.

lol-karakterleri-ilham

İLGİLİ BÖLÜMLER