Overclocklu i9-7900 Skylake-X İle Yeni Bir Hız Rekoru Kırıldı

YAZAN Yasin Madyb İlgün

Siz yine de bunu evde denemeyin Oyungezerler...

Yani alet uçuyor desek yeridir. Şu işlemci çekirdek hızıyla optimizasyonu yarım kalmış, erken erişimden çıkamamış oyunlar bile yüksek performans sunar orası kesin.

Yunanistan'dan oldukça tecrübeli bir O/C'ci Intel Core i9-7900X işlemcinin sabit çekirdek hızına tavan yaptırdı ve rekor kırdı. SOFOS1990 takma isimli donanımcı, işlemciyi 6.016MHz hıza çıkarmayı başardı. Sadece bir ay önce i9-7900X ile 5.7GHz'ye ulaşılmış ve cinebench rekoru kırılmıştı. 5.7'den 6GHz'e çıkabilmek de gerçekten büyük başarı. 

Tabii bu sınırları zorlamak için de insanın cebinin biraz dolu olması gerekiyor. Neticede soğutma için sıvı nitrojen kullanıp binlerce liralık işlemciyi ve diğer donanım parçalarını riske atmak ucuza gelen bir şey değil. Bu kadar fantastik O/C denemelerini tecrübeli değilseniz yapmayın derim. 

SOFOS1990, bu O/C denemesinde Gigabyte X299 anakart kullanmış. 120 GB'lik Corsair Neutron GTX SSD, 4 GB G.SKill Trident Z RAM ve 1,500W'lik oldukça sağlam bir güç kaynağı da yancılar olarak sistem içerisinde yer alıyor. İşlemciyi 1.6V'lik yoklamalarla zorlamak da sağlam bir soğutma olmadan hüsranla sonuçlanacağı kesin bir deney zaten. Hatta öyle ortalama bir sıvı soğutma sistemi falan da yeterli değil. Bu iş için özel soğutucu ekipmanlar var ve buna rağmen O/C rekorları kıran profesyoneller bu ekipmanları bile kendi ihtiyaçlarına göre elden geçiriyorlar.

SOFOS1990'ı tebrik etmekten başka diyebileceğim bir şey yok. Umarım çok da uzak olmayan bir gelecekte hepimizin evinde süper hızlı işlemciler olur. 

İLGİLİ BÖLÜMLER