YAZAN Eser Güven

Savaşa doyamayanlara

II. Dünya Savaşı'nı konu alan shooter oyunlarına bir yenisi katılıyor ama Hell Let Loose'un türe yaklaşımı biraz daha farklı olacak. Oyunun geliştiricisi Black Matter oyunlarını "takım tabanlı, gerçekçi, çok oyunculu FPS" olarak tanımlıyor ve oyunun içinde sektörleri ele geçirme, kaynak toplama gibi gerçek zamanlı strateji türünden alınan mekaniklerin bulunacağını söylüyor. Kulağa son derece ilgi çekici geliyor, öyle değil mi?

Oyun bu konuda bayağı iddialı ve web sayfasında da bize 2. Dünya Savaşını bugüne kadar hiç olması gerektiği gibi oynamadığımızı söylüyor. Oyunun amacı bize devasa bir savaş makinesi içinde bir dişli olmanın nasıl bir şey olduğunu hissettirmekmiş. "Hell Let Loose sizi savaşın kaosunun içine bırakacak. Bu bir arcade arena shooter oyunu değil, bir savaş simülasyonu". Bakalım bu iddialarını ne kadar gerçekleştirebilecekler, çok merak ediyorum.

Oyunda aynı anda 100 oyuncunun katılabileceği savaşlar bulunacak ve bu savaşlarda piyadeler, tanklar, topçular hep bir arada olacak. II. Dünya Savaşının ünlü muharebelerini oyunda yaşayabileceğiz ve savaş alanları da gerçeğine uygun olarak hazırlanacak. Örneğin Kuzey Fransa'daki St. Marie du Mont şehri dört kilometrekare büyüklüğüyle, arşiv ve uydu fotoğrafları yardımıyla oyuna bire bir aktarılmış durumda. Oyunda ilk başta Alman OKW (Oberkommando der Wehrmacht) ile Amerika Birleşik Devletleri ordusu karşı karşıya gelecek. Britanya, Sovyet ve Japon kuvvetleri ise daha sonraki muharebe meydanlarıyla birlikte oyuna katılacak.

Stüdyo bu yeni oyunlarında Red Orchestra 2, Project Reality ve Company of Heroes gibi oyunların öne çıkan yanlarının kullanılacağını da eklemiş. Black Matter'ın planları oyunu en az üç ile beş yıl arasında desteklemek ve oyuna yeni muharebeler ve yeni kuvvetler eklemek. Ama en büyük öncelikleri oyunun tamamen hatasız ve mümkün olduğunca hazır halde piyasaya çıkmasını sağlamak. Oyunun 2018 yılı içerisinde PC için çıkması planlanıyor.

İLGİLİ BÖLÜMLER