YAZAN Eser Güven

Ben büyümü yaparım, işime bakarım diyenlere

Slender: The Arrival ve Valley gibi oyunların geliştiricisi bağımsız Blue Isle Studios en yeni oyunları olan Citadel: Forged With Fire'ı duyurdu. Büyülerle yoğrulmuş bu çevrimiçi RYO bizlere keyifli bir açık dünya deneyimi sunmayı vaat ediyor. PC, Xbox One ve PS4 için yayınlanacak olan oyunun çıkış tarihi henüz açıklanmamış olsa da 26 Temmuz'da Steam'de Erken Erişime açılacağını öğrendik.

Citadel: Forged With Fire açık dünya kavramını son dereceye ciddiye alıyor ve oyunculara gerçek anlamda serbest sunmayı hedefliyor. Fragmanda da göreceğiniz gibi aralarında ejderhaların da bulunduğu dev yaratıklarla savaşabilecek (hatta bazılarını evcilleştirmek de mümkün olacak), büyümüzü kullanarak etrafta uçabileceğiz. Oyunda dilediğimiz taktirde kendi Büyücü Hanemizi kurmak bile mümkün olacak. Burada bayrağımızı seçeceğiz, üyelerimiz arasında hiyerarşi oluşturacağız ve diğer Hanelere savaş açabileceğiz. Videoda oyunun "dinamik yıkım sistemine" göz atmış oluyoruz, çünkü kendi kalemizi kurduktan sonra kalkıp bir de düşman kalelerini yıkmaya karar verebileceğiz. Taş üstünde taş bırakmamak mümkün, sonuçta büyücüyüz, biz ne dersek o.

Elbette tüm bunlar kağıt üzerinde çok güzel fikirler, fragmanda gösterilmeleri de hoş ama bu türde henüz tecrübesi olmayan bir firmanın iddialarına azıcık temkinli yaklaşmak lazım. Zaten Blue Isle Studios'un genel müdürü Alex Tintor da bunu inkar etmiyor: "Citadel bizim için yepyeni bir tür, en büyük amacımız da oyuncularla birlikte çalışarak arkadaşlarıyla birlikte keyifle oynayabilecekleri mükemmel bir fantastik oyun yaratmak. Bu bizim üzerinde sevgiyle çalıştığımız bir proje ve oyunumuzun Erken Erişime açılmasını dört gözle bekliyoruz."

Fragmanı izleyince bakalım siz de "Harry Potter, Skyrim'le karışsa ortaya böyle bir şey çıkardı herhalde" diye düşünecek misiniz?

İLGİLİ BÖLÜMLER