YAZAN Gencer Fenercioğlu

Bir insanı tavuktan daha iyi yapan şey nedir?

Yüz binlerce kişinin eSpor maçlarını izlediği Counter-Strike: Global Offensive, haklı olarak piyasadaki en popüler shooter oyunlarından birisi. Ancak topluluğun çabalarına rağmen, Steam'in Bir Çiftlik Hayvanının En İyi Kullanımı ödülünü Goat Simulator'a kaptırdı. CS:GO'nun bu ödüle aday gösterilebilecek bir oyun olduğunu, PC Gamer'ın Conter-Strike'ın tavukları üzerinde yaptığı haberi görünce anlamış olduk.

CS:GO'nun ölüm maçı modunu oynadıysanız, muhtemelen haritaya bela olan tavuklar dikkatinizi çekmiştir. Zombiye dönüşen tavuklardan profesyonel bir oyuncunun ölümüne sebep olanlara kadar, tüylü arkadaşlarımızın Counter-Strike'ın tarihinde önemli bir yeri var.

Mevsimlerin değişmesiyle birlikte, sevdiğimiz çevrimiçi oyunlar için özel etkinlikler de geliyor. Diğer oyunlar, büyük etkinlikler, özgün oyuncu skinleri ve yeniden işlemiş bölümler veya modlar eklerken, CS:GO'da tavuklar görüyoruz. 2013 Cadılar Bayramı'ndan bu yana, Valve küçük maskotlarını her şekilde ürkütücü veya şenlikli bir şekle sokuyor. Yatak çarşafından yapılmış hayalet kostümüyle başlayan tavuklar, Noel kazakları, bal kabağı maskeleri ve daha fazlasını giydiler.

En etkileyici değişim 2014'ün Cadılar Bayramı'nda gelmişti. Oyuncular tavukların vurulduğunda ölmediğini keşfettiler, savaş alanında vurulduktan sonra yere gömülen tavuklar, yeşil bir şekilde yer altından yükseliyordu.

Counter-Strike'ın bu ikonik kanatlılarla olan ilişkisi, cs_italy çarşısında beslenen iki tavuğa rastlandığı CS 1.6 günlerine kadar uzanıyor. Durduğu yerde takılan bu tavuklar, sınırlamalara rağmen, oyuncuların ilgisini çekebilmişti. O iki tavuk, daha sonra farklı bir biçimde karşımıza çıktı. Tavuklar, easter egg olarak iki gizli tavuk içeren Condition Zero'nun tek kişilik modu Deleted Scenes'de döndü. Ne yazık ki, 2004'te çıkan Counter-Strike Source'un ardından tavuklar bulunamadı ve Counter-Strike'ın maskotu oyundan sonsuza dek koparılmış gibi görünüyordu. Ta ki 2012'de çıkan CS:GO'ya kadar.

Uzun zamandır beklenen dönüş, oyun çıkmadan önce tavukların geri geleceğini açıklayan geliştirme ekibi sayesinde topluluğu çok sevindirmişti.

Serbestçe gezinen tavuklar haritayı dolaşabiliyor ve oyuncu atışlarına/hareketlerine tepki verebiliyordu. Şimdi rekabetçi Inferno, Cobblestone, Italy, Militia ve Rush haritalarında bulunan tavuklar, ölüm maçında da her yerde doğuyorlar ve hatta öldürüldüğünde 1 puan bile kazandırıyor. Oyun çıktığından beri birçok operasyona da dahil edilen tavuklar, oyuncuların bunları çeşitli yöntemlerle ortadan kaldırmasını istiyor.

Valve, Inferno'nun T-tarafına bir tavuk kulübesi yerleştirmek gibi, tavuk akını için birçok şey yaptı ve hatta oyuncuların tavukları kendilerine bağlamasını da sağladı. Bir tavuğun önüne gelip E'ye basarsanız, ölene kadar sizi takip ediyor. Eğer turun sonuna kadar hayatta kalırsa, sonraki turun başında yanınıza ışınlanıyor.

Tavukların rekabet dünyasına dahil edilmesi riskli bir plan gibi duruyordu ve birden fazla durumda profesyonel oyuna müdahale ettiler. Dreamhack Winter 2013'teki kaçışan tavuk, Skadoodle'ın erken ateş etmesine neden olarak, Recursive'in yıldız oyuncusu kennyS'in ölümüne yol açmıştı.

Keyd Stars, r1seCup 2015'te rampageKillers ile karşı karşıyayken, kendine kişisel bir tavuk koruma bulan Fallen, hem SHOOWTiME'ın görüşünü engelliyor, hem de gelen ateşi yumuşatıyor.

Profesyonellerin şikayetlerini takiben, Valve nihayet, yama notlarında gerekçe olarak profesyonel önerileri göstererek, tavukları düzenledi. Oysaki, doğrudan sorulduğunda, profesyonellerin görüşleri karışık görünüyor. Bazıları sadece tüylü kardeşlerini kurtarmak isterken, diğerleri sadece hepsini öldürmek istiyor. Şikayetlere rağmen, bazı tavuklar dikkat çekmek için hala fazladan bir adım daha atıyor.

Oyunun hayran bazında tavukların popülaritesi eğlenceli hayran çizimlerine, oyun-içi çıkartmalarına, videolara ve modlara da ilham verdi. CS 1.6'nın tavuk saldırısı modu, bir tarafı rakiplerini öldürme niyetinde olan kana susamış kuşlara dönüştürdü.

CS: Global Offensive, oyunculara tavuklarla yarışma şansı veya onlara bağlanmış bombaları etkisiz hale getirmeye şansı tanıyor. Source Filmmaker ve Saxxy Ödülleri, eğlenceli tavuk videolarının yaratılmasını sağladı, Deviant Pictures Films tarafından yapılan ve 2014'ün önemli adaylarından birisi olan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir daha ki sefere savaş alanında bir tavuk görürseniz, onu öldürmeden önce iki kere düşünmeniz daha iyi olabilir.