13. Doctor Belli Oldu - İlk Kadın Doctor'a Merhaba Deyin!

YAZAN Emre Özdemir

David Tennant'ın harika performansından sonra bir türlü dolmayan yeri artık Jodie Whittaker'a emanet!

 Bugün Doctor Who hayranları için heyecan verici bir gün. Çünkü hem 13. Doctor'un kim olacağını, hem de ilk kez kadın bir Doctor'umuzun olacağını öğrendik!

Evet, 13. Doctor Jodie Whittaker tarafından canlandırılacak ve böylece seride ilk kez kadın bir Doctor ile karşılaşmış olacağız.

12. Doctor Capaldi'nin diziden ayrılacağı gündeme geldiğinden beri yeni Time Lord'un kim olacağı hakkında birçok tartışma dönüyor, söylenti çıkıyordu. Hatta piyasada adı geçen ya da içeriden bilgi aldığını öne süren kişiler yeni Doctor'un Phoebe Waller-Bridge olacağını söylüyordu. (Ki, Waller-Bridge bu iddiaları reddetmişti.)

Doctor Who'nun yeni baş yazarı ve yapımcısı Chris Chibnall'ın söylediklerine göre 13. Doctor için hazırlanan listede ilk sırayı zaten Jodie Whittaker alıyormuş. Ayrıca aylarca yapılan seçme ve denemelerden sonra Whittaker'ın niçin listenin başını çektiği ve neden başarılı bir Doctor olacağı da belli olmuş:

"Aylar süren ve ciddi şekilde gizli tutulan listelemeler, toplantılar, denemeler sonucunda Jodie Whittaker'ı 13. Doctor olarak aramızda görmekten heyecan duyuyoruz. 13. Doctor'un kadın olmasını istediğimi biliyordum ve bu iş için birinci tercihimizi seçmemizden ötürü büyük heyacan yaşıyorum. Whittaker yaptığımız denemelerde aklımızı başımızdan aldı."

Chibnall'a göre Whittaker enerjisi, komik olması ve kendisine has kişiliği sayesinde Doctor Who hayranları tarafından çabuk benimsenecek ve sıcak karşılanacak bir isimmiş. Burada Chibnall'un gerekli olduğu için mi bunları söylediğini, yoksa gerçekten de "onu" buldukları için heyecan içerisinde mi olduğunu kestiremiyorum. Fakat umarım dediği kadar vardır.

Açıkçası 10. Doctor'a hayat veren David Tennat'ın muhteşem performansından sonra 11. Doctor Matt Smith ve 12. Doctor Peter Capldi'ye bir türlü ısınamamıştım. Tennant'ın "Gitmek istemiyorum!" sahnesini ne zaman izlesem tüylerim diken diken olur...

13. Doctor'un kadın olması politik doğruluk (pc/political correct) adına verilmiş bir karar gibi geliyor ve umarım bu konuda yanılıyorumdur. Çünlü Doctor Who gibi büyük bir efsanin bu tip komik kararlarla aşağıya çekilmesi hem beni, hem de dünya çapındaki Doctor Who hayranlarını derinden etkileyecektir.

Performansını, çizeceği Doctor Who portresini ve özellikle de kadın olduğunu anladığında vereceği tepkiyi deliler gibi merak ettiğim Jodie Whittaker umarım harika bir iş çıkartır.

İLGİLİ BÖLÜMLER