PlayStation 4'ün Spider-Man'i "Downgrade" Yemiş Olabilir Mi?

YAZAN Yasin Madyb İlgün

PS4 Spider-Man'in iki fragmanı arasında görsel kalite farkı mı var?

 Youtube'da Cycu1 isimli bir kanal Insomniac'ın PS4 için özel olarak geliştirdiği Spider-Man'in iki fragmanını yan yana koydu ve görsel karşılaştırma yaptı.

Bu videonun ardından da başta yabancı forumlar olmak üzere oyunu merakla bekleyen bir kesim oyunun "downgrade" yediğini iddia etti. Tartışma hafta sonunda büyük bir hızla büyüdüyse de aslında çok da endişelenecek bir şey yok diyebiliriz sevgili Oyungezerler, çünkü videoda animasyonlar aynı olsa da ortam, atmosfer, ışıklandırma, gölgeler ve aklınıza gelebilecek başka her detay oldukça farklı. Yani bu iki görüntüye bakarak sağlıklı bir çıkarım yapmak mümkün değil. Animasyon kalitelerini ve partikül efektlerini kıyaslamak dışında yapabileceğimiz çok bir şey yok ve bunlar da oyunun "downgrade" yediğini veya yemediğini kanıtlayacak faktörler değiller. 

Kaldı ki "downgrade" bu tip oynanış videolarında ortaya çıkmaz aslında. Oyunun üçüncü partilere ulaşması lazım ki gerçekten kalitede kısılmışlık var mı yok mu görelim. 

Ben yine de mevzubahis videoyu aşağıda paylaşacağım ki siz de kendi yorumunuzu yapın. Özellikle konsola özel çıkacak bir oyunun "downgrade" yemesi için pek bir sebebi de yok zaten. Kaldı ki bir oyuncu için çözünürlükmüş, efsanevi görsellermiş bunlardan önce oynanış ve hikayenin önde gelmesi gerektiğini düşünenlerdenim ben. Tabii bu noktada fikir ayrılığına düşebiliriz, ancak bunu da sağlıklı bir şekilde tartışabildiğimiz sürece bence bir sorun yok Oyungezerler.