YAZAN Eser Güven

Koleksiyonumda görmek isteyeceğim bir tasarım olmuş

Atari'nin yeni konsolu Ataribox üzerindeki sır perdesi yavaş yavaş kalkıyor. Bundan tam bir ay önce Atari bize tadımlık bir video göstermişti ve biz de bunun tamamen yeni bir konsol mu, yoksa eski oyunları çalıştırabilecek hibrid bir makine mi olacağını tartışmaya başlamıştık. 20 saniyelik videodan pek bir şey anlamak mümkün değildi, ama bugün Atari hem Ataribox'ın nasıl görüneceğini gösterdi, hem de cihazla ilgili yeni bilgiler verdi.

Atari'nin mesajına göre firmanın amacı "Atari mirasına uygun; hem eski, hem de yeni Atari hayranlarına hitap edebilecek yeni bir şey yaratmak". Atari bu yeni cihazındaki tasarımlardan birinde Atari 2600'ün ahşap versiyonunu örnek almışa benziyor. Cihazın ön paneli cam veya ahşap seçeneklerine sahip olacak ve yine arkaya doğru yükselen bir tasarım ve ikonik çizgiler içerecek. Her iki cins panelde de gösterge ışıkları rahatça görülebilecek ve cihazda SD kart desteğine ek olarak görüntü için HDMI yuvası ve dört tane de USB yuvası bulunacak. Ataribox iki farklı versiyon olarak satışa sunulacak; biri ahşap versiyon, diğeri ise kırmızı/siyah versiyon.

Atari bu yeni konsolunda klasik oyunların yanı sıra "güncel içerik" sözü de veriyor. Ancak anladığımız kadarıyla cihaz NES ve SNES Classic mantığını kullanacak ve modern bir donanım içerisinde eski oyunlara erişim sunacak. Henüz fiyatıyla, çıkış tarihiyle, hangi oyunları destekleyeceğiyle ilgili bir bilgi yok. Atari "biliyoruz bu bilgileri öğrenmek istiyorsunuz ama sizi kasten merakta bırakmak gibi bir niyetimiz yok; yalnızca her şeyi doğru yapmak ve adım adım ilerlemek istiyoruz. Bu esnada Atari camiasının düşüncelerini de yakından takip etmeye devam edeceğiz" diyor.

Ataribox mantık olarak NES Classic'i örnek alsa da onun gibi sınırlı sayıda oyun desteğine sahip olacağını sanmıyorum. Çünkü zaten öyle bir isteği olanlar Atari Plug and Play joysticklerden satın alıp Centipede, Breakout, Gravitar, Yar's Revenge, Pong, Missle Command, Adventure, Circus Atari, Real Sports Volleyball gibi klasik oyunları oynayabiliyorlar. Ancak cihazın tasarımında kartuş yuvası görünmüyor, bu da şimdilik eski oyunları doğrudan takıp çalıştırmak mümkün olmayacak anlamına geliyor.