Zombi Filmlerinin Üstadı George A. Romero Hayatını Kaybetti

YAZAN Yasin Madyb İlgün

Zombilerin "babası" ne yazık ki hayatını kaybetti.

 Night of the Living Dead, Dawn of the Dead ve Day of the Dead gibi efsanevi zombi filmlerinin yönetmeni George A. Romero vefat etti.

Tecrübeli yönetmen, zombi filmlerinin de ustası olarak görülüyordu. Zombi filmlerinin bir aşığı olarak kendisinin her bir filmini izlemiştim ve bu ölüm haberi gerçekten de üzdü. Romero, 77 yaşında akciğer kanserinden öldü. Korku filmlerinin önde gelen isimlerinden biri olan Romero'nun yapımcı ortağı tarafından yapılan açıklamada kendisinin uykuda öldüğü belirtilmiş.

Romero, popüler zombi dizisi The Walking Dead hakkında "Bu dizi temelinde içerisinde bazen zombileri de gördüğümüz bir pembe dizi. Ben zombileri hep hicivsel olarak veya politik eleştiriler için kullandım. Bu dizide de bu eksik." şeklinde konuşmuştu.

Kendisi aynı zamanda Resident Evil filmlerine de yönetmenlik/senaristlik yapması için seçilmiş, ancak stüdyo onun yazdığı senaryoyu beğenmemişti. Böylece üstadın Resident Evil macerası neredeyse başlamadan sona ermişti.

Modern zombi filmlerine hayat veren ve zombi formülü bugün bile kullanılan Romero'nun koltuğu için bir aday da yok. Hem sinema dünyası hem de zombiler böylece "babasız" kalmış oldu.