Game of Thrones 7. Sezon 1. Bölüm İncelemesi

YAZAN Baran Köse

Kış nihayet geldi!

Bir sene süren kocaman ayrılığın ardından nihayet Game of Thrones'a kavuştuk. Geçtiğimiz sezonun ardından beklentilerimi yükselten, çoğu teoriyi açıklığa kavuşturacak sezonun ilk bölümü yayımlanmaya başladığı saniyeden beri en çok konuşulan konu olmayı başardı. Yazının devamında spoiler yer almakta, eğer bölümü izlemediyseniz lütfen başka bir yazımıza geçiniz. 

Game of Thrones'un her sezon açılışı aşağı yukarı aynı standarta sahiptir. Bu bölüm de kendisinden önceki altı sezon açılışı bölümü gibiydi. Arya'nın fantastik girişi ile aldığımız gaz bölüm içerisinde yaşanan gelişmeler, olayların birbirine bağlanışı ve sezon içerisinde olacaklara açılan yollar üzerinde eridi. Güçlü bir başlangıç elbette bekliyorduk fakat Arya'nın Frey sülalesine yaptığını beklemiyorduk. Yüz değiştirme konusunda gerçekten ustalaşmış bizim bıdık. Açıkçası eğitimini tam tamamlamadığı halde bu kadar başarılı olması biraz düşündürücü fakat zat yüz değiştirme olayındaki açıklar oldukça fazla olduğu için pek itiraz edilecek bir durum yok ortada. Ağız dolusu küfürler ettiğimiz Walder Frey ve bütün sülalesinin yok oluşunu izlemek oldukça tatmin ediciydi. Frey'leri zehirden kan kusup ölürken aklıma 4. sezondan bir sahne geldi. Hound ile Arya Joffrey'nin ölümünü tartışırken Hound "zehir kadın silahıdır" demişti. Belki Arya'ya fikri veren Joffrey'nin ölümü ve Hound'un sözleridir bilemiyorum fakat bölüm içerisinde yine 4. sezonda Hound ve Arya'nın ziyaret edip gümüşlerini çaldığı aileyi görünce içimde bir acaba sorusu oluştu. Geçtiğimiz sezon beni bayan Arya'nın hikayesi bu sezon oldukça güzel duruyor. Lannister askerleri ile karşılaşması ve onların canlarını (şimdilik) bağışlaması güzeldi. Keşke Ed Sheeran'ı öldürseydi, kendisi hiç sevmediğim bir şarkıcı ama ne yapalım sevenleri elbet vardır.

Hound demişken ondan bahsetmeden olmaz. Ateşten inanılmaz korkan birinin Ateş Tanrısına tapanlarla beraber yol alması, onlarla savaşması ironik bir şekilde güzel. Belki ateşe olan korkusu onu tanrıya bağlayacaktır. Hound'un içindeki insan kırıntılarını geçtiğimiz sezonlarda Sansa ve Arya ile birlikteyken görmüştük. Son iki sezonda ise artık eski Hound'dan pek eser yok ortalıkta diyebiliriz. Daha insancıl, daha merhametli. Hound'un yaşadığı değişim Arya'nın yaşadığının zıttı şeklinde ilerliyor. 

Bölümde canımı sıkan iki şey vardı ve aslında bunlar senaryodan çok oyunculuk ile ilgiliydi. Bir türlü Kit Harrington'ın Jon Snow'unu sevemiyorum. Etrafındaki herkes harika oyunculuk sergilerken Jon Snow ve onun tek mimiği beni rahatsız ediyor. Aynı şey Daenerys Targaryen için de geçerli. Neyse ki Jon Snow'un etrafı oldukça iyi oyuncular ve karakterlerle çevrili ve o yüzden göze çok batmıyor. Geçen sezon bizi kendine hayran bırakan Lady Mormont yine şovunu yaptı. Sansa'nın gereksiz çıkışını iyi kotardı Jon ve Lady Mormont. Sansa ile Jon arasında önümüzdeki bölümlerde daha fazla gerginlik olacağını düşünüyorum, ne de olsa Littlefinger ikilinin etrafında dolanıyor ve bir şekilde kazançlı çıkması lazım bu birleşmeden. 

Birleşme demişken, hepimizin beklediği iki buluşmadan ilki gerçekleşti. Cersei Lannister ve Euron Greyjoy'un ittifaki beklediğimiz gibi ilerlemese de oldukça keyifli bir sahneydi. İkilinin birbirine ihtiyacı var ve şu an kendi çıkarları etrafında dans ediyorlar. Euron'un bahsettiği hediye çok büyük ihtimalle geçen sezon bahsini duyduğumuz Dragonbinder. Ejderhaları kontrolü altına alabilen güçlü bir borozan. Mahvolmuş kadim şehir Valyria'ya yaptığı yağmalardan birinde elde ettiği bu yadigar savaşın gidişatını değiştirebilir. Gerçi Euron'a pek güven olmaz, söylenene göre kendisi bir ejderha yumurtasını canı sıkılınca okyanusa fırlatmış biri. Yarın öbür gün Dragonbinder diye kendi yaptığı kavalı bile getirebilir. Ama sonuçta Daenerys'in ordusunu durdurmanın tek yolu Euron Greyjoy'dan geçiyor, Cersie'nin yapabileceği çok fazla bir şey yok. 

Bahsettiğim buluşmaların ikincisinin temelleri de Sam'in hikayesinde atıldı. Heyecanla beklenen Jon Snow ve Daenerys Targaryen buluşması Dragon Glass üzerinden olacak. Tam bu noktada işler değişecek çünkü Bran beceriksizi eğer Jon Snow'un gerçek kimliğini açıklarsa Daenerys'e ya da Jon'a taht için yeni bir varis ortaya çıkmış olacak ve taht varislerine neler yapıldığını gayet net biliyoruz. Evlenirler mi, kanka olurlar mı derken birbirinin boğazına yapışmış şekilde görebiliriz bizimkileri.  Bu sezon az olan bölüm sayısından yola çıkarak işlerin oldukça hızlı ilerleyeceğini söyleyebiliriz. Normalde 8. bölümde olması gereken fantastik olaylar daha erken bölümlere alınacaktır. Dizinin matematiği azalan bölüm sayısından dolayı bozulduğu için pek bir tahminde bulunamıyorum. Fakat şunu söyleyebilirim ki Game of Thrones'u çok çok çok özlemişim!

 

İLGİLİ BÖLÜMLER