Overwatch Ligi Oyuncuları Aylık En Az 15 Bin Lira Maaş Alacak

YAZAN Eser Güven

Overwatch Ligine giren ihya oluyor

Bugüne kadar Overwatch'a pek ilgi duymadıysanız bile bu haberden sonra tüm fikriniz değişecek. Elbette Overwatch Ligi oyuncusu olmak hiç de kolay iş değil, hem yetenek, hem de kendinizi adamanızı gerektiriyor ama neden olmasın?

Overwatch Ligi'nin son derece profesyonel bir oluşum olduğunu biliyoruz, yani gerçek spor dalı liglerinden mantık olarak hiçbir farkı yok. Hatta Blizzard bu yılın başlarında Overwatch Liginde takım sahibi olmanın bedelinin birkaç milyon dolar olduğunu açıklamıştı. Yani ortada ciddi bir yatırım söz konusu olacak. Böyle büyük rakamların konuşulduğu bir ligde oyuncuların da kazançlarının yüksek olacağını tahmin ediyorduk ve Blizzard'ın yaptığı son açıklama da bu doğrultuda.

Bir kere Blizzard şunu söylüyor: Overwatch liginde profesyonel bir oyuncu olmak için gereken tek şey Overwatch oynuyor olmak. Yani şu anda Overwatch oynayan 30 milyondan fazla oyuncu da birer aday. Elbette takımların size ilgi göstermesi için tanınmış olmanız, sizi diğerlerinden ayıran yeteneklere sahip olmanız şart ama sonuçta ortada bunun dışında bir kriter de yok. Aynı futbol takımlarının yerel liglerde oynayan oyuncuları gözleyip teklif götürmesi gibi Overwatch oynayan oyuncular da takımlardan bu tür teklifler alacaklar.

Overwatch Liginin ilk sezonunda takımlar 1 Ağustos - 30 Ekim tarihleri arasında transferler yaparak takımlarını netleştirecekler. Takımların oyuncularla net 1 yıllık (ikinci yıla uzatma opsiyonu ile birlikte) sözleşme imzalaması şart ve bu sözleşmeler de oyunculara teklif edilecek olan rakam yıllık olarak 50.000$, yani yaklaşık 175.000 liradan az olamayacak. Bu da aylık en az 15 bin lira civarında bir maaşa karşılık geliyor. Oyuncular bu maaşa ek olarak sağlık sigortasına ve bireysel emeklilik planına da sahip olacaklar. Dahası oyuncular takımlarının kazandığı ödüllerden de "takım performansı bonusu" adı altında prim alacaklar.

Overwatch Ligindeki takımların oyuncu kadroları altı ile on iki oyuncu arasında oluşacak. Blizzard henüz Overwatch'u ilk sezonunda kaç takımın yer alacağını veya ligin tam olarak ne zaman başlayacağını açıklamadı. Ancak şimdiye kadar gelen bilgiler Blizzard'ın bu konuya inanılmaz ciddi biçimde hazırlandığının göstergesi.

İLGİLİ BÖLÜMLER