YAZAN Utku Çakır

Indie Nöbeti, yandan görmeli edition.

 Indie Nöbeti'nin 7. bölümünden herkese merhabalar! Gözünüzden kaçmış olması muhtemel bağımsız yapım oyunlarına değindiğimiz yazı serimizin bu bölümünde, ufak bir konsept değişikliği yapalım dedik. Bundan böyle her ayın başında sizlerle buluşmasını planladığımız Indie Nöbeti'nde, bir önceki ayın en dikkat çekici bağımsız oyunlarına kısaca göz atacağız. Lafı fazla uzatmadan, Temmuz ayının en bomba bağımsızlarına girişelim:

The End Is Nigh
Yapımcı: Edmund McMillen, Tyler Glaiel
Tür: Platformer
Platformlar: PC
Oynanış Süresi: 5-7 saat

2010 yapımı Super Meat Boy'u hatırlıyor musunuz? Hani bir et parçası olarak oynadığımız, insana klavye parçalatan, gamepad yedirten oyun? Size bu oyunu yapan Edmund McMillen, bir arkadaşının da yardımıyla, Super Meat Boy tadında başka bir oyun yaptı desem, ne olur? Hop, ben demeden gamepad'i monitörünüze geçirmişsiniz bile!

The End Is Nigh çok zor bir oyun. Hani bunu sırf oyuna bir sıfat adamak adına söylemiyorum, oyun harbiden zor! Super Meat Boy'dan hatırlayacağınız platform mekanikleri The End Is Nigh'da da var, ki zaten oyunun sanat tasarımı ve ses dizaynı büyük bir şekilde abisini andırıyor. Oyunun Super Meat Boy'dan en büyük farklılıkları, bölümler içine serpiştirilmiş küçük diyaloglar ve hikâye parçacıkları. Ayrıca oyunun temposu da abisinden biraz yavaş. Ama bu tempo düşüklüğü, oyunu negatif olarak etkilemiyor, tam aksine temponun düşüşüyle oyunda daha sıkı bir oynanış hissi elde edilmiş. Eğer Super Meat Boy'u seviyorsanız, The End Is Nigh'dan zevk almamanız mümkün değil.

Serial Cleaner
Yapımcı: iFun4All S.A.
Tür: Gizlilik - Macera
Platformlar: PC - PS4 - Xbox One
Oynanış Süresi: 2 saat

Bir oyun ya da filmin adı "Serial"la başlayınca insanın aklına ilk olarak "Serial Killer" geliyor, yani Seri Katil. Fakat Serial Cleaner bu tüm, adam öldürme olayına farklı bir açıdan el atıyor. Diyelim ki mafyadasınız ve bir adam öldürdünüz, ortalık kan gölüne döndü ve her taraf kanıt dolu... Pekii, şimdi ne olacak? 

Serial Cleaner'da, mafya için çalışan bir temizlikçi rolüne bürünüyoruz. Amacımız, kan revan içindeki cinayet mahallilerindeki kanıtları ortadan kaldırmak. Şimdi böyle söyleyince Serial Cleaner konsept olarak çok ağır bir oyun gibi gözükebilir fakat oyun, hem '70lerin kafasındaki sanat tasarımı hem de oynanış olarak oldukça hafif ve relax bir tona sahip. Cinayet mahallilerine gittiğinde size belli görevler veriliyor: Üç ceset ortadan kaldır, etrafa saçılmış kanın %70'ni temizle, eşyaları topla gibi. Siz kandan kayganlaşmış koridorlarda, elinizde elektrikli süpürgeyle delilleri ortadan kaldırmaya çalışırken, olay mahallindeki polislerde etrafta devriye geziyor. Onların görüş açılarına denk gelmeden bir an önce ortalığı toplayıp, kaçmaya çalışıyorsunuz.

Little Nightmares: The Depths DLC
Yapımcı: Tarsier Studios
Tür: Korku - Macera
Platformlar: PC - PS4 - Xbox One
Oynanış Süresi: 30 - 45 dakika

Little Nightmares'e gelen ilk hikâye paketi The Depths hakkında söylenecek çok bir şey yok aslında. Ana oyunun incelemesini okuduysanız, kendisini ne kadar sevdiğimi biliyorsunuzdur. Ek pakette bu sefer Kid adındaki bir karakterle oynuyoruz. Ana oyunun başarılı bir şekilde altından kalkabildiği muhteşem sanat tasarımı, kendini içine çeken hikâyesi ve ürpertici atmosferi, ek paket The Depths'de de kendisine yer bulmuş. Ek paket için söyleyeceğim kötü bir şey yok ama dikkatinizi çekmek istediğim tek konu konu oyunun süresi. Hızlı bir şekilde giderseniz tüm oyunu yarım saat içinde bitirebilirsiniz. Fakat ek paketin 8 liralık cüzi fiyatını da göze alırsanız, bu o kadar da kötü değil aslında. Fakat benim tavsiyem, eğer ana oyunu sevdiyseniz ve gelecek üç ek paketi de oynamak istiyorsanız, direkt olarak Secrets of the Maw season pass'ini satın almanız. Bu şekilde 18 liraya üç ek pakete de sahip olabilirsiniz.

Sundered
Yapımcı: Thunder Lotus Games
Tür: Aksiyon - Macera
Platformlar: PC - PS4
Oynanış Süresi: 10 - 12 saat

Sundered çok sağlam bir Metroidvania oyunu. Türe uzak arkadaşlar için kısaca özetini geçmek gerekirse, eski Metroid ve Castlevania oyunlarından ilham alan Metroidvania türündeki oyunlarda, genellikle 2D bir oyun dünyasında yer almaktasınızdır. Oyunun haritası, birbirine sıkıca bağlanmış bölümlerden oluşmakta ve yeni özellikler açarak, anahtar gibi eşyalar bularak bu bölümlere giriş yaparsınız. Örnek olarak Axiom Verge, Hollow Knight ve Salt & Sanctruary gibi oyunları verebilirim.

Sundered bir Metroidvania platformer oyunu olduğu kadar, aynı zamanda korku ve gerilim türüne de göz kırpmakta. Sundered'ın, Eldrich, yani öteki dünyalardan gelen korkunç yaratıklarının kol gezdiği iç karartıcı dünyası, her adımınızı korkarak atmanıza sebep oluyor Her ne alışması biraz zaman isteyen oynanış mekanikleri, zorluğun ve Metroidvania türünün getirdiği aynı yerlerden tekrar geçme hissi oyunun her anına işlemiş olsa da, bunların türün hayranlarını rahatsız edeceğini zannetmiyorum.

Pyre
Yapımcı: Supergiant Games
Tür: RYO
Platformlar: PC - PS4
Oynanış Süresi: 9 - 12 saat

Sizin de kalbiniz, "Supergiant Games oyun yapıyor," denildiğinde pır-pır atmaya başlamıyor mu?. Eee, sonuçta gelmiş geçmiş en sağlam iki bağımsız oyun bu stüdyonun muhteşem sanat tasarımcıları ve hikâye yazarlarının elinden çıktı: Bastion ve Transistor. Pyre'ın da, abilerinden eksik bir şeyi yok. Artık Supergiant sanat tasarımı konusunda okullarda öğrencilere ders vermeli yahu!

Pyre'ın oynanışını, 2.5 boyutlu bir futbol oyunu gibi düşünün... İçinde büyü, özellikler ve bolca aksiyon olan tabii ki! Üç kişilik partinizle amacınız, diğer partinin savunduğu odun alevi, ya da pyre'ı, yok etmek. Bunu yaparken, aynı anda bir karakterinizi kullanabiliyorsunuz. Her karakterin kendine has özellikleri var ve topu kaybettiğiniz anda aktif olarak savunmaya geçip, özelliklerinizi düşmanın üstünde kullanmanız gerekmekte. Tabii ki aynı savunma eforunu karşı takım da size karşı sergiliyor. Futbol oynamadığınız zamanlar da, partinizle oyunun hikâyesinde ilerleyip, Pyre'ın depresif dünyasını santim santim keşfediyorsunuz.