YAZAN Eser Güven

Yeni Battlefield oyunu kafalarda soru işareti yarattı

EA geçtiğimiz hafta yatırımcılarına verdiği brifingde yeni Battlefield oyunu üzerinde çalıştıklarını açıkladı. EA'in CEO'su Andrew Wilson duyuruyu şu cümle eşliğinde yaptı: "firmamız serinin bir sonraki büyük oyunu da dahil olmak üzere Battlefield hayranlarına içerik sunmaya devam edecek".

Normalde bu öyle sürpriz bir duyuru değil. Elbette günün birinde yeni bir Battlefield oyunu çıkacaktı, yeni Call of Duty oyunu duymak kadar alışılmış bir durum bu. Ama işin ilginç yanı Wilson'ın yeni Battlefield için tarih de vermesiydi, çünkü kendisi oyunun 2018 yılı içerisinde çıkacağını söyledi!

Elbette bu da kafalarda özellikle de Battlefield 1 açısından soru işaretleri doğurdu. Eylül ayında oyunun dört genişleme paketinden ikincisi olan In The Name of the Tsar'ın yayınlanacağını ve oyuna Rus ordusunu ekleyeceğini biliyoruz. EA, Gamescom 2017'de de yeni eSpor oyun modunu ve yeni haritaları duyuracak. Sonrasındaysa işte kalan o iki genişleme paketi çıkacak. Ama Wilson'ın "bugüne kadarki en zengin Battlefield deneyimi" dediği bu oyunun pabucu dama atılacak gibi çünkü bir seneden kısa bir süre içinde EA yeni Battlefield oyununu reklamlarını yapmaya başlamak zorunda ve onun için de "en müthiş Battlefield deneyimi" gibi iddialarda bulunmaya başlayacak. Bu da muhtemelen oyuncuları ikilemde bırakacak çünkü 2018'de yeni Battlefield çıkacaksa Battlefield 1'in pek bir geleceği kalmadı demektir.

Peki yeni Battlefield oyunu hangi temayı ele alacak dersiniz? Bir kere son olarak Call of Duty: Infinite Warfare örneğinde de gördüğümüz gibi bu serilerin hayranları son zamanlarda gelecekte geçen oyunlara pek de sıcak yaklaşmıyorlar. Dolayısıyla EA, Battlefield 5 ile bu tür bir riske girmeyecektir. Zaten DICE'ın Kreatif Direktörü Lars Gustavsson, rakipleri Call of Duty'nin tarihi dönemlere geri dönmesini memnuniyetle karşıladıklarını da söylemişti. Dolayısıyla en mantıklısı EA'in 1. Dünya Savaşı döneminde geçen Battlefield 1'in ardından aynı içeriksel yapıyı kullanarak 2. Dünya Savaşı dönemine geçmesi olur.

Ama bu noktada da Call of Duty: WW2'nin bu konuda elini daha çabuk tuttuğu gerçeği karşımıza çıkıyor. Acaba oyuncular bir sene arayla iki tane 2. Dünya Savaşı oyunu oynamak isteyecekler mi sorusunu eminim EA de kendisine soruyordur. 1. Dünya Savaşı döneminde de konu olarak alınacak daha çok şey var, ama bir sonraki oyun da aynı dönemde geçerse bu sefer de oyuncular sanki Battlefield 1.5 oynuyormuş gibi hissedecekler. Yani EA'in bu noktada neler planladığını tahmin etmek son derece güç.

EA yeni Battlefield oyununda da çok büyük ihtimalle çok oyunculu mod kadar hikaye moduna da önem verecek. Battlefield 1'in hikaye anlatımı kısa olsa da son derece güzeldi, işin içine farklı askerlerin gözünden savaşın farklı yanlarını görmek girince bu tür oyunların hikaye modları gerçekten hem çok keyifli, hem de öğretici oluyor. Bu konuda geri adım atacaklarını pek sanmıyoruz yani.

Şimdilik geçici olarak oyundan Battlefield 5 şeklinde bahsediyoruz, çünkü sayısal olarak mantıklı olan bu. Serinin ana oyunlarından Battlefield 4'ün ardından Battlefield 1'e dönülmüştü (Hardline'ı saymıyoruz), Battlefield serisinin numaralandırma yapısına göre çıkacak oyunun ismi Battlefield 5 olmalı ama orijinallik yapıp Battlefield 0 açıklanırsa da çok şaşırmamak lazım.

Andrew Wilson henüz yeni Battlefield oyunu ile ilgili başka bir bilgi vermiyor. Oyunun hangi platformlarda çıkmasının planladığı bile açıklanmamış ama oyunun mutlaka Xbox One X ve PS4 Pro desteğine sahip olacağını tahmin etmek hiç de güç değil.

Yeni oyun hakkında 2018'den önce yeni bilgiler açıklanacağını sanmıyoruz. Sonuçta EA dikkatleri Battlefield 1'in üzerinden bu kadar çabuk çekmek isteyemeyecek, ayrıca zaten DICE da halen Star Wars Battlefront 2 üzerinde çalışıyor. Yine de özellikle de Gamecom başta olmak üzere önümüzdeki hafta ve aylarda düzenlenecek fuarlarda yeni bilgiler gelirse anında sizlerle paylaşacağız.

İLGİLİ BÖLÜMLER