Playerunknown's Battlegrounds, Steam'de Rekor Kırdı

YAZAN Alihan Aydaş

PUBG, Erken Erişim oyunu olmasına rağmen Fallout 4 ve GTA 5'i geride bıraktı...

PlayerUnknown’s Battlegrounds, bu yılın başında PC için Erken Erişim oyunu olarak piyasaya sürüldü ve günümüze kadar mükemmel bir oyuncu artışıyla popüler oyunlar arasında yer almayı başardı. Hâl böyle olunca, bu kadar hızlı popülarite beraberinde yeni bir rekor getirdi.

Kasım 2015 yılında Fallout 4‘ün aynı anda 471.955 kişiye oyun oynatarak kırdığı rekoru Battlegrounds, Temmuz 2017‘de 481.219 kişiye aynı anda oyunu oynatarak kırmayı başardı. Ayrıca, Rockstar tarafından geliştirilen ve birçok oyuncunun favori oyunu Grand Theft Auto V, Nisan 2015‘de yani PC‘ye çıktığı ilk ayda 360.761 kişiye aynı anda oyunu oynatmayı başarmıştı. Ancak, enteresan bir şekilde GTA 5, Fallout 4 gibi büyük oyunları geçmeyi başaran Erken Erişim oyunu PlayerUnknown's Battlegrounds, ne kadar büyük bir oyun olacağını şimdiden kanıtlamış gibi gözüküyor.

playerunknowns-battlegrounds-eşzamanlı-istatistik

Battlegrounds‘un bu başarısı tamamen Valve tarafından geliştirilmeyen (non-Valve) oyunlara karşı. Çünkü, Valve tarafından geliştirilen Counter-Strike: Global Offensive (850.485; Nisan 2016) ve DOTA 2‘nin (1.29 milyon; Mart 2016) daha fazla eş zamanlı oyuncusu mevcut. Bu durumda Steam üzerinde yer alan eş zamanlı oyuncu tablosunda Battlegrounds üçüncü sıraya yerleşiyor.

Ayrıca, SteamSpy verilerine göre şu anda oyun tam tamına 6.1 milyon kopya satmış durumda.

Son olarak, PlayerUnknown’s Battlegrounds şu anda Steam üzerinde 69 TL gibi bir ücret ile Erken Erişim oyunu olarak satışını gerçekleştiriyor. En çok satan oyunlar arasında da haliyle bir numara olarak yerini almış durumda. Ayrıca, tam tarih belli olmasa da oyunun tam sürümüne bu yılın son çeyreği gibi geçiş yapabiliriz.