YAZAN Yasin Madyb İlgün

Hem de öyle efsanevi bir Thomas Wayne/Batman olur ki!

The Flash filminin adı resmen Flashpoint oldu ve tabii ki DC çizgi romanlarını yakından takip eden herkesin kafasında soru işaretleri oluştu. DC'nin yeni okurlar kazanmak amacıyla oluşturduğu "Yeni 52" isimli yenilenmenin ön ayağı olmuştu Flashpoint. Yazıda bu noktadan itibaren SPOILER yer olacak. Bu sebeple aman dikkat sevgili Oyungezerler, sonra uyarmadı olmasın.

Flashpoint hikayesinde Barry Allen, yani The Flash zamanda geriye gidiyor ve annesini Reverse-Flash'tan kurtarıyor. Ancak bu hareketi ile Flashpoint isimli zaman çizgisinin oluşmasına sebep oluyor. Bu hikayede Superman hiçbir zaman Kent ailesi ile buluşmamış ve çocukluğundan beri devletin elinde bir deney olarak tutuluyor. Aquaman ve Wonder Woman'ın güçleri savaş halinde ve Avrupa'nın tamamı neredeyse yok olmuş durumda. Savaşın ABD'ye sıçraması ise an meselesi. Bununla birlikte en kritik detay Batman ile ilgili. Bruce Wayne'in çocukken başından geçen o trajik olay ters bir şekilde gerçekleşiyor. Annesi ve babası yerine Bruce ölüyor. Annesi Martha Wayne "Joker" oluyor (Evet, yanlış duymadınız) ve tahmin edebileceğiniz üzere babası Thomas Wayne de Batman'e dönüşüyor. Ancak Batman ki ne Batman! Alkol kullanan, düşmanlarını öldüren, silah kullanan, sakallı ve oldukça zalim bir Batman kendisi.

flashpointbatmanjoker

DCEU'da Thomas Wayne'i kim oynuyordu peki? Jeffrey Dean Morgan. Negan performansıyla son zamanlarda adından sıkça söz ettirmeyi başaran Morgan'a da gün doğmuş oldu böylece. Kendisi 2016'nın aralık ayında verdiği bir röportajda Batman'i beyaz perdede canlandırmayı çok istediğini söylemişti. Hatta tam olarak "Belki de beni Thomas Wayne olarak seçtiklerinde akıllarında Batman'i de oynamam vardı. Umarım DC tüm bu hikayeleri bir an önce çözer ve birkaç seneye DCEU'ya Flashpoint Batman'i olarak dönüş yaparım. Bunu yapmayı gerçekten çok isterim, harika olur!" ifadelerini kullanmıştı.

Evet, bence de harika olur, müthiş olur! Jeffrey Dean Morgan'ın Hollywood'un en başarılı oyuncularından biri, yaşı ve duruşu itibariyle de Thomas Wayne'in Flashpoint'teki o kırılmış insan halini muhteşem bir şekilde verebilir, hatta kendi yorumunu eşsiz bir şekilde katabilir. Negan rolü çok basit ve göz önünde olan bir örnek ancak zaten çizgi romanda bile oldukça karizmatik bir karakterdi, ama JDM ile birlikte bu karakter uçtu gitti adeta. 

Oyunculuğu konusunu tartışmaya bile açmam açıkçası. Thomas Wayne'i oynadığı o kısacık sürede bile beni etkilemeyi başardı. Hem de ne olup ne biteceğini bildiğimiz o kısacık sürede bile.

Gelelim fiziksel özelliklerine... Thomas Wayne 185 boylarında, Jeffrey Dean Morgan ise 188. Yani ikisi arasında pek bir boy farkı yok ve hatta JDM'in biraz daha uzun olması güzel bir detay. Eh kendisi yapılı da bir abimiz zaten. Belki rol için biraz daha forma girebilir, sıkıntı olacağını sanmıyorum. Ancak bu haliyle bile rolü taşır zaten. Adam her şartı karşılıyor özetle, Flashpoint Batman'i için kendisinden daha ideal hiçbir isim aklıma gelmiyor. Üstelik yanındaki oyuncuların performansını da bir tık üste çekebilen birisi ki bu her oyuncuda olan bir özellik de değil. 

Bu arada Jeffrey Dean Morgan'a o kadar odaklandık ki Flashpoint Batman'i hakkında laflamayı kısa kestik. Thomas Wayne'in Batman'i benim en sevdiğim çizgi roman karakterlerinden biridir ve Bruce Wayne'in Batman'inden çok daha derin ve karmaşık bir karakterdir. Cılkı çıkmış, dandik bir Batman'den bahsetmiyoruz. Hatta bu Batman'i izledikten sonra Ben Affleck'in vanilya Batman'ine geri dönmek pek çok izleyici için zor bile olabilir. 

Ha, buna ek olarak Flashpoint Batman'inin bir artısı daha var. DCEU'nun ömrü uzun olur ve Wonder Woman ile başlayan toparlanma ibareleri Justice League ile devam ederse gelecekte çok daha fazlasını izleme şansı bulacağız demek oluyor. Peki beyaz perdede aynı anda iki Batman izlemeye ne dersiniz? Hem de baba-oğul ikilisi? Bruce Wayne ve Thomas Wayne çizgi romanlarda bir araya geldiler ve duygu dolu bir buluşmaya tanık olduk. Yazarken bile heyecanlandım açıkçası. İkisinin bir arada dövüştüğü sahneleri hayal ettikçe içim içimi yiyor. Uzak bir gelecekten bahsediyorum tabii, ama neden olmasın. 

Hatta bu iki karakterin karşı karşıya geleceği sahnenin bende yaratacağı etkiye de önceden hazırım. Zamanında Avatar: Son Hava Bükücü'de Iroh Amca'nın Zuko'yu affettiği ve bir anda sarıldıkları o sahne aklıma geliyor, tüylerim diken diken oluyor. Aynı seviyede bir duygusal patlamaya ve göz yaşı dökmeye hazır ve nazırım. 

batmanandbatman

Sizin de düşüncelerinizi almak lazım tabii sevgili Oyungezerler? Jeffrey Dean Morgan'ın Batman'i oynaması ihtimali sizi de heyecanlandırıyor mu? Flashpoint Batman'ini görmek istemez miydiniz? İki Batman'i yan yana görmek muhteşem olmaz mıydı? Düşüncelerinizi paylaşın da güzelce şöyle bir tartışalım!

İLGİLİ BÖLÜMLER