Stardew Valley'in Multiplayer Modunun Detayları ve Çıkış Tarihi Belli Oldu

YAZAN Baran Köse

Beklenen yama nihayet geliyor!

Sevmeyeni olmayan nadir oyunlardan olan Stardew Valley'nin merakla beklenen multiplayer yaması hakkında önemli açıklamalar yapıldı. Çıktığı günden beri "bir sonraki yamayla beraber oynarız" diye arkadaş meclisinde adı geçen oyun uzun süredir oyuncularını bekletiyordu.

Öncelikle çıkış tarihinden bahsedelim. Net bir gün verilmedi fakat 2018'in ilk aylarında çıkacağı açıklandı. 1.3 yaması ile birlikte gelecek olan mod tahmin ettiğimizden biraz değişik. Herhangi bir ayrı sunucu gerektirmeden oynanabilecek olan bu modda toplam dört oyuncu yer alabilecek. Ana çiftliğin yanına yapılan evlerde yaşacak olan oyuncular tamamen istediklerini yapmakta özgürler. Fakat gündüz gece döngüsü ve uyku saatlerinin kontrolü oyunu açan oyuncuda olacak. Yani üç arkadaşınız ile beraber oynuyorsanız ve oyunu siz açtıysanız sadece siz "hadi beyler yatıyoruz" diyebilirsiniz. Bunun haricinde normal oyunda yapılabilen her şey serbest. NPC'ler ile evlenme, zindanlarda koşturma, festivallerde yer alma hatta başka bir oyuncu ile evlenmek her oyuncunun yapabileceği bir şey. 

stardew-valley-2

Beklenen yamanın neredeyse 1 sene sonra çıkması hakkında da konuşan oyunun geliştiricileri, bugüne kadar 15 bin satır kodun yeniden yazıldığını, Mac, Linux ve Switch platformları için yoğun bir şekilde çalışmalar yapıldığını ve bütün bu gelişmelerin multiplayer modunun çıkışını ileri tarihe attığını belirttiler. Stardew Valley şu an PC, Mac ve Linux'te oynanabiliyor. Fakat farklı platformların çarpraz şekilde oynayıp oynayamayacağı ise henüz belirtilmedi fakat herhangi bir şekilde problem olacağını düşünmüyorum. Fakat işin içine Nintendo Switch girdiğinde çarpraz oyun oynayabilmek biraz zor olabilir.