YAZAN Eser Güven

İş başa düştü

Steam, PC oyuncularının hayatlarının vazgeçilmez bir parçası. Yalnızca Steam yazılımı değil, Steam'in mağaza sayfaları da bolca vakit geçirdiğimiz bir yer. Sevgili Valve söz konusu Steam olunca işleri biraz ağırdan alıyor aslında, tamam belki mağaza sayfasında geri planda yenilikler yapıyor, algoritmaları değiştiriyor, özellikle de keşif kuyruklarını daha iyi hale getirmeye çalışıyor. Ama Steam'in her iki yüzünü de daha verimli yapacak bazı özellikleri bir türlü eklemiyor, Steam yazılımını uzun süredir güncellemiyor.

Hal böyle olunca da oyuncu topluluğu kendi eklentilerini, kendi araçlarını, kendi sayfalarını kendileri yapıyor. Aşağıda Steam'i düzenli olarak kullanan herkesin işini kolaylaştıracak isimler göreceksiniz; bunlardan bazıları mağaza sayfalarını daha kullanışlı hale getirirken, bazıları ise kütüphanenizdeki oyunlarla ilgili eğlenceli bilgilere ulaşmanızı sağlayacak.

Sizin de kullandığınız başka eklentiler varsa paylaşırsanız ne de güzel olur. İzninle Gabe, başlıyoruz.

Steam Inventory Helper

Steam Inventory Helper benim şahsen en sevdiğim ve en çok kullandığım Steam eklentisi, o yüzden kendisini bir numaradan girmek istedim. Bu Chrome eklentisi Steam'in belki de en zayıf yanlarından biri olan Envanter yönetimini inanılmaz kolay ve verimli hale getiriyor. Zayıf yandan ne kast ettiğimi minik bir örnekle açıklayayım.

Diyelim çok sevdiğiniz bir oyun var ve rozetini işlemek istiyorsunuz. 8 karttan 4'ünü toplamışsınız ve diğer kartlar için rozet sayfasına giriyorsunuz. Normalde alt kısımda "Toplanılacak Kartlar" başlığı altında eksik kartları görürsünüz. Takasla uğraşmak istemiyorsanız Pazarı Araştır düğmesine basar, kartların o anki fiyatlarını görür, Satın Al diyerek fiyat teklifinizi verir ve kabul edilmesini beklersiniz. İşlemek istediğiniz rozette ne kadar kart eksikse bu iş de o kadar fazla zaman alır.

Bu eklentiyi kurduktan sonra ise yapmanız gereken tek şey ne biliyor musunuz? Rozet sayfasından "Show Buy Cards Dialog" düğmesine tıklamak. Eklenti eksik olan tüm kartlarınızın en düşük satış fiyatlarını çıkaracak ve size düşen de "Buy All" düğmesine tıklamak olacak. Bu kadar basit.

Steam Inventory Helper'ın daha bir çok faydası var. Elinizdeki kartları hızlıca satabiliyorsunuz mesela, o andaki en düşük değerin bir kuruş altına çekiyor fiyatınızı ve kartınız da birkaç dakika içinde alıcı buluyor. Eşya fiyatlarının genel durumu hakkında canlı bilgiler ve grafikler görebiliyorsunuz.

Bu eklentinin bir diğer güzel yanı da marketteki oyunlar hakkında düşük fiyat bilgileri vermesi. Eklenti aralarında GOG, Newegg, Amazon gibi isimlerin de bulunduğu 22 farklı mağazadaki fiyat bilgilerini takip ediyor ve oyunların ana sayfalarında oyunu o gün için en düşük fiyatla nereden alabileceğinizi de gösteriyor.

Enhanced Steam

Aslında Steam Inventory Helper ile Enhanced Steam birbirine oldukça benziyor, aralarında yalnızca ufak tefek değişiklikler var. Ama eğer Chrome kullanmıyor veya sevmiyorsanız o halde Enhanced Steam'i tercih edebilirsiniz, çünkü bu eklentiyi Firefox ve Opera'da da kullanabiliyorsunuz.

Bu eklentinin de en temel amaçlarından biri size oyunlarla ilgili detaylı fiyat bilgileri vermek. Oyunların mağaza sayfalarındaki fiyatın hemen yanındaki ikonun üzerine geldiğinizde bu oyunun diğer bölgelerdeki fiyatını da görebilirsiniz. Ben bunu genelde Avrupa Birliği içindeki fiyatlarla Türkiye fiyatlarını karşılaştırmak için kullanıyorum. Ayrıca yine bu fiyat kutusunda oyunun şu anda en ucuza satıldığı siteyi görme imkanına da sahipsiniz. Burada G2A gibi tartışmalı siteler yok, o yüzden alımlarızı onaylı sitelerden gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

"Historical Lowest Price" denilen şey oyunun bugüne kadar herhangi bir yerde düştüğü en düşük fiyat. Bu gerçekten önemli bir veri, çünkü bir indirimle karşılaştığınızda bunun iyi bir fırsat mı, yoksa yetersiz bir indirim mi olduğunu buradan görebiliyorsunuz. Unutmayın ki çoğu oyun er ya da geç bu en düşük fiyat noktasına indiği bir indirim yakalıyor. Bu iki eklenti de verilerini IsThereAnyDeal sayfasından alıyorlar ve bu eklentileri kullanmamaya karar verseniz bile sitenin kendisinden oldukça faydalanabilirsiniz.

Enhanced Steam ayrıca oyunların mağaza sayfalarına inceleme puanları, kaç oyuncunun oyuna sahip olduğu, performans araştırma bilgileri gibi ek bilgiler de ekleyerek karar verme aşamasında işinizi oldukça kolaylaştırıyor.

Battle.net Launcher

Sanmıyorum ki aranızda en az bir Blizzard oyununu düzenli olarak oynamayan çok sayıda kişi olsun. Blizzard oyunları bildiğiniz gibi Steam üzerinde bulunmuyor ve bunları çalıştırmak için Blizzard uygulamasını, yani eski adıyla Battle.net'i açmamız gerek. Haliyle de Blizzard uygulaması üzerinden açılan oyunlarda Steam'in overlay özelliğini kullanmak mümkün değil.

Battle.net Launcher eklentisi tam olarak bunu hedefleyen bir eklenti. Bu ufak .exe dosyasını bilgisayarınıza indiriyor ve bunu "Steam harici bir oyunu kütüphaneme ekle" seçeneğini kullanarak kütüphanenize ekliyorsunuz. Sonra listede bu isme sağ tıklayıp Özellikler'i seçiyor ve oyunun hedef kısayoluna oynamak istediğiniz Blizzard dosyasının ismini ekliyorsunuz. World of Warcraft için wow, Heroes of the Storm için hots gibi. Hepsi bu kadar. İstediğiniz her oyun için bu dosyayı kütüphanenize eklemeniz ve ismini değiştirmeniz mümkün.