YAZAN Emre Özdemir

Skyrim’e aşık olduk, hatta hala oynuyoruz. Peki Elder Scrolls VI’dan ne bekliyoruz?

 The Elder Scrolls ilk oyunundan beri video oyunları sektörünün en sevilen, en başarılı ve en çok ses getiren serilerinden biri oldu. Daggerfall’un devasa haritası ile oyuncuların akıllarını başından alan Bethesda, daha sonra da Morrowind ve Oblivion ile bizlere kolay kolay unutamayacağımız anılara sahip olma şansı vermişti.

Skyrim ise gerçekten seride farklı bir yere sahip. Çünkü Skyrim’le birlikte hem yeni nesil oyuncular Elder Scrolls evreni ile tanışmış oldu, hem de ejderhaların Tamriel’e dönüşüne ve artık unutulmuş olan Dragonborn’un tekrar sahneye çıkışına şahit olduk.

modlamasi-en-kolay-15-oyun-haber-ici

Skyrim’in serideki önemini farklı açılardan ve uzun uzun konuşmak isterdim ama bugün sizlere serinin yeni üyesi, The Elder Scrolls VI’dan ne beklediğimi(zi) anlatacağım.
Altıncı oyunun nerede geçeceğini henüz bilmiyoruz. İnternette bolca Elsweyr söylentileri dolansa da hem bölgenin coğrafi özellikleri, hem de halkı yüzünden bunun olacağını sanmıyorum. Tamam, Khajiitleri hepimiz seviyoruz ama 100 saat boyunca kedi adam görmek insanları sıkacaktır ve oyunla aralarında bir bağ kurmalarını zorlaştıracaktır. Hatta aynı sebeplerden ötürü Black Marsh’ın da üzerini çiziyorum.

Yeni oyun için favorim Valenwood ya da Tamriel’in biraz daha göbeği. Ki, bu konuyu başka bir yazımda detaylıca anlatmak ve izlerle fikir alışverişi yapmak istiyorum.
Efendim, konumuza dönersek The Elder Scrolls VI’dan çok, ÇOK FAZLA şey bekliyoruz. Çünkü Skyrim bizleri kendine alık etti, çünkü Elder Scrolls’un inanılmaz bir mazisi var, çünkü Bethesda bu işi iyi biliyor. Fakat bu yazımda ilk akla gelen ya da en çok istediğimiz 10 maddeye dikkatinizi çekmek istiyorum.

Haydi başlayalım...

1) Yeni Oyun Motoru

elder-big-1

The Elder Scrolls VI’da yeni oyun motoruna geçecekleri neredeyse kesin. Todd Howard’ın “Altıncı oyunu hala geliştirmeye başlamadık. Planladıklarımızı söylesem öyle bir teknolojiye sahip değilsiniz ki dersiniz, o derece.” gibi açıklamar yapıp ağzımızın suyunu akıtmasından da başka bir şey çıkartamıyoruz zaten. Fakat Fallout 4’te yaşanan oay yüzünden bir yandan da yoğurdu üflemekten vaz geçemiyoruz.

2) Gelişmiş Yapay Zeka

elder-big-2

Skyrim’e her ne kadar aşık olsak da bir zaman sonra düşmanlarımızın bizimle savaşma şekli, Tamriel sakinlerinin bize hitap ya da davranışları gibi konularda oyunun yapay zekasının ve mekaniklerinin aslında sığ olduğunu fark ettik. Ki, üzücü bir durum... Bu yüzden yeni oyunda daha iyi, savaşırken farklı taktikler kullanan ve olaylara daha gerçekçi tepkiler veren yapay zeka istiyoruz. İstiyoruz değil mi?

3) Dövüş Sistemi

elder-big-3

Skyrim’in ilk başta göze batmasa da en zayıf olduğu noktalardan biri, hatta oyunun “yaşlanmasına” en büyük sebep (oyunun çıkış tarihini de unutmadan) dövüş sistemi. Çünkü oyunda dövüş sistemi yok diyebilecek durumdayız. Bu yüzden yeni oyunda melee, ranged ve caster sınıfları için başarılı bir dövüş sistemi olmasını umuyoruz. Mesela Dark Souls ya da The Witcher tarzında sıyrılma, bloklama ya da savuşturma mekanikleri. Gizlilik için saklanma, siper alma, gizliliği bozmadan rakibi sessizce öldürmemizi sağlayan özel bitirici hareketler... Anladınız siz...