Yeni Skyrim Modu NPC'lerin Gerçek İnsan Gibi Davranmasını Sağlıyor

YAZAN Eser Güven

Yapay zeka deyip geçmeyin

Aslında The Elder Scrolls: Skyrim'in NPC (oyuncu dışı karakterler) kalitesinin kötü olduğunu kimse söyleyemez. Oyun daha ilk çıktığında bile NPC'lerin büyük çoğunluğu birbirinden farklı kişiliklere sahipti, günlük rutinleri vardı ve hatta bazı NPC'lerle evlenebiliyorduk bile. Tabi ki her şeyin daha fazlasını isteyen Skyrim oyuncuları oyunu bu halde bırakmak istememiş olacaklar ki yeni yayınlanan bir mod oyundaki bazı NPC'leri farklı bir seviyeye taşıyor.

Bu modun ismi gayet güzel seçilmiş: Social NPCs. Bu mod karmaşık bir programlama içeriyor ve oyundaki NPC'lerin hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları şeylere karar vermelerini ve birbirleriyle anlamlı etkileşimler kurmasını sağlıyor. Bu modu kurduktan sonra yenilenen NPC'lerle The Honningbrew Meadery'de ve modla birlikte gelen yeni bir ev olan "Comme il Faut House" içinde etkileşim kurabilirsiniz.

Evin ismi ilginç gelmiş olabilir, çünkü bu ev ismini modun da temelini aldığı Comme il-Faut (CiF) yapay zeka mimarisinden almış. Modu geliştiren ekip Portekiz'deki Lizbon Üniversitesi ve Amerika'daki Kuzey Karolina Devlet Üniversitesi'nde okuyan öğrencilerden oluşuyor ve çıkış noktası da ekipteki Manuel Guimarães'in master tezi. Mod üzerindeki çalışmalar öyle başarılı olmuş ki ekip bu çalışmarıyla ilgili hazırladıkları sunumu New York'ta 22 Ağustos'ta düzenlenecek olan IEEE Konferansında gösterecekler ve geliştiricilerinin dikkatini çekip bu özelliğin diğer oyunlarda da kullanılmasını özendirmeye çalışacaklar.

Modun etkilediği NPC'ler aynı normal insanlar gibi diğerleriyle flört edebiliyor, iltifat edebiliyor, hakaret edebiliyor, onları utandırabiliyorlar. Gerçekten de hoşlandıkları NPC'ye açılıyor, eğer reddedilirlerse de bunu hoş karşılamayabiliyorlar. Eğer karşılarında ilk kez gördükleri bir NPC varsa ona kendilerini tanıtıyor ve arkadaşlık kurmaya çalışıyorlar. Elbette burada işe siz de dahil olup aynı etkileşimleri bu NPC'lerle yapabiliyorsunuz, The Sims'teki müdahalelerin Skyrim versiyonu gibi. Örneğin bir NPC ile arkadaşsanız, o NPC'den nefret eden başka bir NPC size tavır koyuyor. Yani bir NPC sizinle doğrudan etkileşim kurmamış olsa bile sırf sevmediği birine karşı iyi davranıyorsunuz diye sizi sevmiyor. Artık Skyrim NPC'leri de bizden biri.

Yalnız modun bazı sıkıntıları da var. Mesela çalışmak için SKSE'ye gerek duyuyor. Skyrim: Special Edition için henüz SKSE yok, dolayısıyla bu modu yalnızca orijinal Skyrim'de kullanabiliyorsunuz. Mod, söz konusu NPC'lere çok sayıda yeni diyalog ekliyor eklemesine ama bunların hiçbiri de seslendirilmemiş.

Skyrim'i geliştiren yüzlerce mod var ama böylesine gelmiş bir yapay zeka mimarisi kullanarak gerçekçi NPC'ler yaratma girişimi ile ilk kez karşılaşıyoruz. Eğer ekip amacına ulaşır da bu yaklaşımın diğer oyunlarda da kullanılmasını sağlayabilirlerse günün birinde gerçek insanlar gibi davranan karakterlerle dolu RYO'lar oynama imkanını elde edebiliriz.

Social NPCs modunu Steam Workshop veya Nexus üzerinden indirebilirsiniz.

İLGİLİ BÖLÜMLER