YAZAN Eser Güven

Disney kendi yayın platformunu kurmaya hazırlanıyor

Elbette Netflix güzel bir platform olduğu için bunun haberini bize neredeyse iki sene önceden veriyor ki bir anda şaşırmayalım. Netflix'in bugün teyit ettiği açıklamaya göre Marvel, Lucasfilm ve Pixar filmleri de dahil olmak üzere tüm Disney filmleri 2019'dan itibaren yayın listesinden çıkarılacak.

Aslında bu açıklama ilk olarak Disney'in patronu Bob Iger'dan gelmişti ve Iger yatırımcılarla yaptığı toplantıda Disney'in kendi yayın platformunu kuracağını açıklamıştı. Netflix ise bunun detaylarını duyurdu ama her ne kadar işin içinde Marvel ismi de geçiyor olsa da, dizilerin bu karardan etkilenmeyeceğini de açıkladı. Yani Netflix'te yayınlanmakta olan Luke Cage, Iron Fist, Daredevil, Jessica Jones ve The Defenders gibi diziler yayınlanmaya devam edecek ve Walt Disney ile filmler dışında kalan işbirliği devam edecek.

Netflix temsilcisinin verdiği bilgiye göre Disney filmlerine olan erişim 2019 yılı sonunda sonlandırılacak olsa da 2018'in sonuna kadar sinemalarda gösterime giren tüm filmler yine de platformdaki yerini alacak. Buradan anladığımız kadarıyla 2019 yılı içinde yayınlanacak filmler platforma eklenmeyecek ve yıl sonunda da Disney film bazında tamamen Netflix'ten çıkmış olacak.

Disney zaten bir süredir daha agresif bir yayın politikası izlemeyi planlıyordu ve kendi yayın platformunu kurmak da bunun ilk ayağı olacak gibi görünüyor. Disney yeni kuracağı platformda yalnızca filmlerini yayınlamakla kalmayacak, ESPN içeriğini de canlı yayınlarla bu platforma ekleyecek.

İLGİLİ BÖLÜMLER