Friday the 13th Silahlarına Ayar Geliyor - Takım Katilleri Yasta

YAZAN Eser Güven

Bir maça bir Jason yeter

Güya oyunun yayıncısı Gun Media ve geliştiricisi IllFonic Friday the 13th: The Game'e yeni haritalar ve karakterler getirecekti, ama hala daha sorunlarla uğraşmaktan akıllarındaki yeni içerikleri sunmaya başlayamadılar bile. Kendileri şimdi de çözülmesi gereken çok önemli bir probleme yoğunlaşmış durumdalar: takım katilleri.

Normalde kendimizi böyle bir durumun içinde bulsak ve karşımızda bizi ve arkadaşlarımızı vahşice öldürmeyi kafasına koymuş bir seri katil olsa yapacağımız şey az çok bellidir. Zaten filmlerden bu konuda bir sürü taktik de öğrendik, ilk olarak gruptaki klişe arkadaşların katledileceğini de biliyor olurduk. Mesela varsa öncelikle gruptaki siyahi arkadaşımız kurban olurdu, sonra sıra şişman arkadaşımıza gelirdi, çok konuşan kız sıradaki kurban olurdu vs. Biz de bu sıralamayı kullanarak kazandığımız zamanı iyi değerlendirip ya güzel bir silah bulur, ya da arkamıza bakmadan kaçmaya çalışırdık.

Aslında Friday the 13th oyununda da buna benzer bir şeyler olmalıydı. Nihayetinde kamp sakinleri birlikte hareket edebiliyorlar, ellerine çeşitli silahlar geçirip Jason'dan kaçabiliyorlar; diğerlerinin öncelikle kurban oluşunu kullanarak kaçış yolları arayabiliyorlar. Ama bunun yerine ne oldu dersiniz? Oyun bir anda içindeki tüm karakterlerin birer katil olduğu bir oyuna dönüştü. Jason gibi bir manyaktan saklanmaya çalışırken bir diğer kamp sakininin pompalı tüfeğine av olmak hiç de keyifli bir şey sayılmazdı.

Gun Media işte bundan acayip şikayetçi: "Oyunla ilgili aldığımız en büyük şikayet takım katillerinin tüm platformlarda oyuncuların keyfini kaçırıyor olması. Bu mekaniği normalde katıldığınız her maçta ölüm-kalım mücadelesini daha iyi hissetmeniz için eklemiş olsak da bunun oyunu bir Battle Royale senaryosuna dönüştürmüş olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla değişiklik yapmamız şart."

Bu değişiklik de oyuncuların elinden takım arkadaşlarını öldürmek için kullandıkları oyuncakları almak şeklinde olacak. Yani bundan sonra pompalı tüfek, pala ve benzeri diğer silahlarla diğer kamp sakinlerine saldırmak mümkün olmayacak. Elbette bu takım birbirine zarar veremeyecek anlamına gelmiyor; bir kamp sakininin kullandığı arabanın altında kalırsanız yine öleceksiniz ya da bir başkasının kurduğu tuzağa yakalanmak yine ölümle sonuçlanabilecek. Gun Media diğer kamp sakinlerine zarar verebilmenin gerilimi arttırdığı için mutlaka oyunda bulunması gerektiğini düşünüyor ama bunun suistimal edilmesine de izin vermeyecek.

Gun Media ayrıca bu değişikliğin herkese açık maçlarda kullanılacağını ama özel maçları etkilemeyeceğini de açıklamış. Yani arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde birbirinizi katletmenizin önünde yine hiçbir engel olmayacak. Böylece içinizdeki Jason'ı siz de ortaya çıkarabileceksiniz.

Friday the 13th: The Game çıkış zamanı yaşadığı sıkıntılara rağmen büyük ilgi görmeye devam ediyor ve satışları şimdiden 2 milyon sınırına dayanmış durumda. Oyunun yakında kutulu versiyonlarının da satışa çıkacağını düşünürsek daha da geniş bir kitleye erişeceğini tahmin etmek güç değil. Friday the 13th: The Game PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformlarında oynanabiliyor.

İLGİLİ BÖLÜMLER