YAZAN Özlem Tülübaş

İki firmanın da konsol tasarımları birebir aynı.

Büyük oyun şirketi Nintendo, su gibi satan Nintendo Switch konsolundan gayet memnun ancak yakın zamanda bir olay meydana geldi. Nintendo'nun kendisine ait olan patentleri izni olmadan kullandığını iddia eden aksesuar üreticisi Gamevice, Nintendo'ya dava açtı.

Siz de biliyorsunuz ki Nintendo Switch'in en büyük özelliği tabletin yanında bulunan Joy-Con'ların çıkarılıp takılabiliyor olması. İşte bu noktada Switch konsolu, Gamevice'ın ürettiği Wikipad el konsoluna oldukça benziyor. 

 

wikipad-gamevice-konsol-big

Wikipad'te bulunan Joy-Con'larda da bir adet analog D-pad, çift analog çubuklar ve dört tane analog eylem butonları mevcut. Bir tablet/mobil cihazı haline gelebilen Wikipad de geleneksel kumandalarla çalışıyor. 

Gamevice, davayı 9 Ağustos'ta açmıştı. Bu zamana kadar Nintendo'dan herhangi bir açıklama gelmedi. Gamevice da dava sonuçlanmadan yorum yapmayacağını belirtti. 

Biliyorsunuz ki Nintendo Switch hibrid konsol, bu sene Mart ayının başlarında piyasaya çıktı. Çıktığı gibi kapış kapış giden konsolun satışları şimdiye kadar beş milyona ulaştı. Eğer davanın sonucu Gamevice için olumlu sonuçlanırsa Switch konsolunun satışları yasaklanacak. 

Davayla ilgili gelişmeler çıktığında sizlerle de paylaşacağız Oyungezerler. Takipte kalın. 

İLGİLİ BÖLÜMLER