Kara Şövalye Arşivleri: Batman Oyunları Tarihçesi

YAZAN Onur Kaya

Kara şövalye tarihi.

 Süper kahramanların dünyasında gerçek hayata döktüğünüzde en az değişikliğe uğradığını gördüğünüz bir şey var; o da denemek, tekrar denemek, olmadı bir daha denemek. Asla vazgeçmemek. Batman’in suçlularla savaşı, özellikle de öldürmemeye olan kararlılığı işlerini zorlaştırır, uzatır. Bu yüzüne vurulur ama hiç vazgeçer mi? Asla. E madem bir marka olarak yılmaz bir azme sahip, bu markanın yan ürünleri de aynı inatçılığa sahip olmalı. Ki olmuş da. Hem de ne olma. Bugün “o” Batman oyununu milyonlarca insan yana yakıla bekliyorsa, Edison’un tabiriyle “doğrusu yapılmadan yanlışı yapılan 100 tane Batman oyunu” yüzünden. Ha yanlış anlaşılmasın, hepsinin kötü olması gibi bir durum söz konusu değil. Özellikle de ilk oyunun çıkış tarihine bakarsanız, bugün uçup kaçtığımız, birbirinden kaliteli sürüyle yakın dövüş animasyonu eşliğinde adam patakladığımız Arkham serisine gelene kadarki yolun ne kadar uzun ve çetrefilli olduğunu göreceksiniz. Biz de bu yolda en ön plana çıkan yapımları kendimizce sizinle paylaşmak istedik.

Batman (1986)

İleride satın alınıp birkaç defa da isim değiştirerek kendini Atari bünyesinde bulacak olan Ocean Software’in ellerinden çıkma bu yapım, tarihin ilk Batman oyunu olma özelliğini taşıyor. Batcave’in her yanına dağılmış yedi “Batcraft” parçasını toplayıp Robin’i kurtarmayı amaçladığımız oyun, 3 boyutluydu ve izometrik bir kamera kullanıyordu. Tüm can hakları kaybedildiğinde oyuncunun kaldığı yerden devam edebilmesine olanak veren ilkel de bir kayıt sistemi barındırıyordu. Genellikle film ve televizyon markalarının lisanslarını satın alıp oyun yapan Ocean’ın en başarılı işlerinden biriydi.

Batman: The Movie (1989)

Bir başka Ocean Software klasiği olan Batman: The Movie, başarı bakımından Arkham Serisi’nin atasıydı belki de. Tim Burton’ın ’89 yılında çektiği efsane Batman filminin bir uyarlamasıydı, ancak o zamanlar film oyunlarının kalitesizlik kaidesi günümüzdeki kadar sağlam olmadığından hiç de burun kıvırılacak bir yapım değildi. Filmdeki olaylar temel alınarak tasarlanmış beş adet birbirinden farklı bölüm içeriyor, oyuncuyu zamana karşı yarıştırıyordu. Bölümler arası farklılığın oyunu tekdüzelikten uzaklaştırması ve Batmobile ile Batwing kullanımına imkân verilmesi oyunun epeyce beğenilmesini sağlamıştı.

Batman: Animated Series ve The Adventures of Batman & Robin (1993-1994)


Adından da anlayabileceğiniz gibi bu oyun, tüm zamanların en kaliteli çizgi dizilerinden biri olarak kabul edilen Batman: Animated Series’den uyarlamaydı. Konami tarafından geliştirilmiş ve sadece Game Boy platformunda “boy göstermişti”. Çoğunlukla Batman’i kontrol ettiğimiz oyunda, kontrol zaman zaman Robin’e geçiyor, oyuncuya Boy Wonder ile de oynama fırsatı veriyordu. Ortak olanların yanında kendilerine has özellikleri de bulunan karakterler, farklı temalar etrafında tasarlanmış ve sonunda çizgi dizideki düşmanları bölüm sonu canavarı olarak bulunduran bölümler ile birleştirildiğinde bu oyun da tekdüzelikten kurtulmasını sağlayacak bir çeşitliliğe sahipti. Ki bu da seri olmasının yolunu açmıştı. Ardından gelen oyun da çizgi dizinin 2. sezonunda olduğu gibi isim değiştirip Adventures of Batman & Robin adını aldı.