En İyisinden En Kötüsüne Yüzüklerin Efendisi Oyunları

YAZAN Yasin Madyb İlgün

Bazen gönül yeni bir BFME oyunu istiyor.

 J.R.R. Tolkien'ın eserlerinin bir hayranı ve Orta Dünya fanatiği olarak uzun zamandır aklımda böyle bir liste oluşturmak vardı sevgili Oyungezerler ve ama o gün hiç bugün olmamıştı... Ta ki bugüne dek.

Listeyi tek başıma hazırladığım için Oyungezer'den çok kendi yorumum ortaya çıktı ve tabii ki kötüsüyle iyisiyle kişisel zevklerim de önemli rol oynadı. Listenin sonlarına doğru kötü diye nitelendirdiğim oyunlar bir başkası için kaliteli ve çok keyifli olabilirler tabii ki. Eh haliyle çok beğendiğim ve iyi saydığım oyunları da beğenmeyenleriniz illa ki çıkacaktır. Yorumlar bölümünde siz de kendi sıralamanızı yaparsanız çok güzel bir tartışma ortamı da oluşturabiliriz. Listede eksik oyunlar da var tabii, ancak bazılarını hakkını vererek oynamadığım için bazılarını ise hiç oynamadığım için dahil edemedim. Bu noktada affınıza sığınıyorum sevgili Oyungezerler.

Gelelim Orta Dünya'da geçen güzide oyunlarımıza ve başlayalım listemize.

1. Battle for Middle Earth 

bfme1

İki oyun + bir oyun kadar uzun süren ek paketlik serinin ilk oyunu bende çok ayrı bir yere sahip. Orta Dünya atmosferini bence şu ana kadar en iyi yansıtan ve eksiklerine rağmen kusursuza en yakın macerayı sunan oyun da ilk BFME'ydi. Senaryo modunun sunduğu özgürlük, canlı harita, dönemi için sunduğu devasa ordular ve üniteleriyle harika bir oyundu. Üstelik çok oyunculu modu da muhteşemdi ve serinin devam oyununun aksine pek çok oyun hatasına dayalı bir oynanışı yoktu. Rohirrim'i toplayıp ork piyadelerinin üzerinden akarak geçmek ve Galadrim Elfleri'yle Orklar'ı önce oklamak, ardından da kılıca geçip karşılamak inanılmaz tecrübelerdi. Bu oyunun bir harika yanı da alternatif bir seçenek olarak kötü tarafı da oynamamıza imkan sunmasıydı. Yakın Entler'i çöksün Minas Tirith!

2. The Lord of the Rings: Return of the King

lotr-rotk-game

Bu oyunu ilk başta tamamen Sam ile oynamak zorunda kalmıştım, zira oynadığım internet kafedeki sürüm tahmin edebileceğiniz üzere korsandı. Korsan yamasının bir hatası sebebiyle tüm oyunu Sam ile oynamak zorunda kalıyordunuz ve eminim pek çok oyuncu da bunu hatırlayacaktır. Bununla birlikte oyunu tekrar bitirdiğimde artık sıkıntısız, kazasız ve belasız şekilde istediğim kahramanlarla oynayabilmiştim. Serinin son filminden esinlenilerek yapılmış oyun hem keyifliydi hem de oldukça gaz vericiydi. Direkt son filmden başlamasaydı muhtemelen devam oyunları da gelirdi.

3. Battle for Middle Earth II + Rise of the Witch-King Ek Paketi

bfme2

İlk oyun film üçlemesinden esinlenmişti ve Yüzük Kardeşliği'nin maceralarını konu alıyordu. Aslında sadece Yüzük Kardeşliği de değil tabii, Eomer ve Faramir aracılığıyla Gondor ve Rohan'ı da ustaca hikayeye dahil etmişlerdi. BFME II'de ise Orta Dünya'nın kuzey taraflarında yaşanan savaşları oynuyorduk. Cüceler ve Elfler'in neden Minas Tirith'e gelemediğini gösteriyordu diyebiliriz hatta. Sauron'un Dol Guldur'daki güçleriyle savaşıyorduk. Tabii ilk oyunda olduğu gibi ikinci oyunda da kötülerin tarafını oynama imkanımız vardı ve burada Sauron'u kontrol etme şansı bulduk, Rivendell'i yok etti. BFME II'nin çok oyunculu modu da çıktığı dönemde oldukça popüler olsa da çok fazla oyun hatası içerdiği ve stratejik olarak BFME 1'in gerisinde kaldığı için listemde geride tutuyorum. BFME 1'e oranla çok daha fazla ünite ve sistem içerse de birimleri iç içe tutma, D + S kombosuyla çift hasar verme hatası oynanışın önüne geçiyordu.

Rise of the Witch-King paketi ise Angmar'ı ve Gondor'un kardeş krallığı Kuzey'deki Arnor'un çöküşü üzerineydi. Kötü tarafı ve Witch-King'i oynuyorduk. Arnor'u bölüp geriye kalan üç krallığı da yok ettikten sonra (ki bu gerçekten de uzun süren harika bir senaryoydu) bu sefer Elrond, Glorfindel ve Earnur ile Witch-King'in güçlerini silip süpürüyor ve Angmar'ı yok ediyorduk. Çok oyunculu versiyonunda da daha önceki oyunlarda görmediğimiz bir sürü yeni asker tipi vardı.