Marvel Sinematik Evreni'nin Mahvettiği 10 Karakter

YAZAN Baran Köse

Keşke dediğimiz karakterleri sıraladık

Marvel Sinematik Evreni filmleri son zamanlarda hayal kırıklığı yaratsa da uzun bir süre hepimizin ağzını açık bıraktıran filmlere ev sahipliği yaptı. Başarılı oyuncu seçimleri, eğlenceli ve bol aksiyonlu filmleri ile bir çok insanın çizgi romana başlamasına sebep olan filmler sinema sektörünü oldukça etkiledi.

Herkesi memnun etmek kolay değil elbette. Aralarında benim de bulunduğum bir kısım çizgi roman okurları filmlerde bazı karakterlerin oldukça kötü kullandıldığını hatta Marvel'ın onları mahvettiğini söylüyor. Çizgi roman adaptasyonu filmler çekip filmde yer alan karakterleri çizgi roman ile alakasız hale getirdiğinizde bu tarz tepkiler elbette olacaktır. Yüzüklerin Efendisi filmli çekip yüzüğü cüce olan Aragorn'a yok ettirmek gibi bir şey aslında bu. Bu konu hakkında ileride uzun uzun bahsedeceğim bir yazı yazacağım o yüzden çok derinlemesine girmeden listeye geçmek istiyorum.

Not: Listemizde bol bol MCU spoiler'ı bulunmaktadır. 

Ultron

marvel2

Listemize beni en çok sinirlendiren karakter ile, Ultron ile başlamak istiyorum. Normalde Hank Pym’in (Ant-Man) yarattığı Ultron bir süre sonra baba dediği Hank’e karşı isyan etmiş ve çağlar boyunca süren bir savaşa neden olmuştu. Çizgi romanda filmde yer alan karakterlerden neredeyse hiçbiri hikaye içerisinde yer almıyor. Hikaye tamamen Wolverine’in geçmişe giderek Ultron’un yaradılışını engellemesi ve onun sonuçları hakkında. Filmde ise internete girerek insanlığın çok kötü olduğunu ve yok edilmesi gerektiğini düşünen bir Tony Stark icadı yapay zeka izledik. Filmin genel olarak kötü olma sebebi ne yazık ki Ultron’un oldukça kötü yansıtılmasıydı. Zaten mevcut MCU karakterleri ile çekilmemesi gereken bir hikayeydi de o konuya hiç girmeyeceğim...

Mordo

marvel3

Çizgi romanda Doctor Strange’i gördüğü andan beri kıskançlık duyan, onu sevmeyen hatta ona olan düşmanlığı yüzünden The Ancient One tarafından kovulan Mordo, filmde Strange’in kankası olarak gözükmüştü. Normalde filmdekinden çok daha önce, Strange ile tanışır tanışmaz Dormammu’nun hizmetkarı olan Mordo Doctor Strange’in en önemli kötü karakteri. Ne yazık ki filmde kendisi harcandı ve bir sonraki Doctor Strange filmi için çok önemli bir karaktere yazık edildi.


Ronan The Accused

marvel1

Guardians of the Galaxy’nin ilk filminde en önemli kötü karakter olarak karşımıza çıkan Ronan 30 yıllık hayatımda gördüğüm en saçma sahne ile yenilmişti. Sırf o sahne bile karaktere yapılan haksızlığı gösteriyor aslında. Çizgi romanda Kree imparatorluğunun başında yer alan, ismi duyulduğunda herkesin saklanacak yer aradığı biri olan Ronan, ne yazık ki filmde gerçek karakterinden fersah fersah uzaktı.

Arnim Zola

marvel4

Hydra hem çizgi romanda hem de MCU’da en organize ve en tehlikeli düşman olarak yer alıyor. En güçlü kahramanları bile dize getirecek silahların ve ekipmanların üretilmesi oldukça zor bir iş ve Hydra bu işi Arnim Zola’ya teslim etti. Her şeye bir cevabı olan, teknolojiyi kullanarak bütün problemleri aşabilen Zola’nın en büyük düşmanı zamanın kendisi olmuştu ve Zola yine teknolojiyi kullanarak kazanmayı başarmıştı. Kendi bilincini bir robotun içine aktaran Zola Hydra’nın en güçlü ve önemli kişilerinden biri olmuştu.

Captain America - Civil War filminde 8 bit bilgisayarın içinde gördüğümüz koca kafa ise ne yazık ki Zola’nın ta kendisiydi. Kısa bir süre gözüktü ve bir süre sonra tarihe karıştı. Düzgün düşman sıkıntısı çeken Iron Man için çok büyük bir tehlike olabilirdi kendisi, yazık ettiler. Gerçi Civil War hikayesine de yazık ettiler, sokak kavgasına çevirdiler...


Mandarin

marvel5

Az önce Iron Man filmlerinin ne kadar başarısız kötü karakterlere sahip olduğunu yazmıştım. Iron Man 3’te Mandarin olacağını öğrendiğimizde heyecandan ellerimiz titremişti. Fakat Mandarin olarak Mandarin rolü yapan ayyaş bir aktör gördük. Mandarin gibi ihtişamlı bir karakteri bu hale getirmeleri oldukça eleştirilmişti. Çizgi roman okumayanların Iron Man çizgi dizisinden hatırladıkları ve sevdikleri karakteri beyaz perdede düzgün şekilde görmek en büyük hakkımızdı. Fakat biz 3 film boyunca aynı konseptteki bir kötünün farklı isimlerle olan halini gördük.